1980'ler giyim modasının çağdaş seramik sanatında yorumlamaları
Interpretations of 1980s clothing fashion in contemporary ceramic art
- Tez No: 914896
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL FAZIL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
1980'ler giyim modasının çağdaş seramik sanatında yorumlamaları'nı ele alan bu tez, üç bölümden oluşmaktadır.Tezin ilk bölümünde moda terimi ve tanımı, modanın tarihçesi, 1980'ler giyim kuşam modası ve genel özellikleri araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise sanatta imgenin kullanımı ve tez kapsamında ele alınan konu ile ilgili yapılmış olan özgün çağdaş plastik sanat eserleri araştırılıp incelenmiştir.İncelenen sanatçıların eserlerinde seramik bünyede farklı tekstil türleri ve farklı şekillendirme yöntemlerini tercih ettikleri görülmüş ve malzeme, teknik, renk ve kavramsal içerikleri hakkında incelemeler yapılmıştır.Teknik olarak serbest elle şekillendirme, döküm, yaş çamur yüzeyine doku elde etme gibi şekillendirmelerdir. Üçüncü bölümde literatür taramasının ardından sanatçıların gerçekleştirdiği çalışmalar incelenmiş ve özgün tasarım eskizler yapılmıştır.Bu eskizlerden yola çıkarak pano ve üç boyutlu seramik uygulamalar üretilmiştir.Tasarımların malzeme, teknik, renk ve kavramsal içeriği hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; günümüzde popülerliği giderek artan moda olgusunun, çevresel faktörlerin, gelişen teknolojik ve sosyal olguların çağdaş seramik sanatında etkilerini ve ilişkiyi anlatmak ve bu alanda yapılacak çalışmalara ilham kaynağı olmak ve özgün bakış açısı kazandıracak güncel çalışmalara kaynaklık etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with the interpretations of 1980s clothing fashion in contemporary ceramic art, consists of three parts. In the first part of the thesis, the term fashion and its definition, the history of fashion, the use of imagery in art, 1980s clothing fashion and its general characteristics are researched. In the second part of the thesis, original contemporary plastic artworks related to the subject discussed within the scope of the thesis were researched and examined. In the works of the examined artists, it was seen that they preferred different textile types and different shaping methods within the ceramic body, and their materials, techniques, colors and conceptual contents were examined. Technically, Shaping such as free hand shaping, casting, and obtaining texture on the wet clay surface. In the third chapter, after the literature review, the works of the artists were examined and original design sketches were made. Based on these sketches, panels and three-dimensional ceramic applications were produced. Explanations were made about the materials, techniques, colors and conceptual content of the designs. The purpose of this study; The aim is to explain the effects and relationships of the increasingly popular fashion phenomenon, environmental factors, developing technological and social phenomena in contemporary ceramic art, and to be a source of inspiration for studies to be carried out in this field and to provide a source for current studies that will provide an original perspective.