Hemodiyaliz hastalarına uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün yaşamsal bulgular ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of virtual reality glasses applied to hemodialysis patients on vital signs and anxiety level
- Tez No: 914899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, hemodiyaliz hastalarına uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün, yaşamsal bulgular ve kaygı düzeyi üzerindeki etkileri saptamak amacıyla randomize kontrollü deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2023 Mayıs - 2024 Mayıs tarihleri aralığında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde; böbrek yetmezliği tanısı alan hemodiyaliz hastaları oluşturmuştur. Çalışmaya katılmaya gönüllü ve alınma kriterlerine uygun 56 hasta çalışmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Hemodiyalize girecek bu hastalar cinsiyete göre homojen olarak iki gruba (deney (n=28) ve kontrol (n=28)) ayrılmıştır. Araştırmada, deney grubunda yer alan hastalara hemodiyaliz esnasında sanal gerçeklik gözlüğü ile rahatlatıcı müzik fonlu doğa görüntüleri içeren 4K VR video izletilmiş olup, kontrol grubundaki hastalara hemodiyaliz esnasında ek bir uygulama olmadan standart tedavi uygulaması yapılmıştır. Verilerin toplanması esnasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Yaşamsal Bulgular Takip Formu”,“Visual Anolog Scale-Pain”,“Durumluluk Kaygı Ölçeği”ve“Visual Anolog Scale-Satisfaction”kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni ve hastaların bilgilendirilmiş onam izinleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Ki Kare testi, Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında tanıtıcı özelliklerinin karşılaştırılması sonucunda verilerin homojen dağıldığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was designed and applied as a randomized controlled experimental study to determine the effect of virtual reality glasses applied to hemodialysis patients on vital signs and anxiety level. Hemodialysis patients diagnosed with a diagnosis of renal failure and referred to the dialysis unit at the Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between May 2023 and May 2024, constituted the study population. A sample of 56 patients who volunteered and met the inclusion fundaments, was selected for the study. These patients who would undergo hemodialysis were divided into two homogeneous (experimental (n=28) and control (n=28)) group based on gender and type of renal failure (acute/chronic). In this study, patients in the experimental group were provided a 4K VR video featuring nature scenes with a calm music background using virtual reality glasses during hemodialysis, while patients in the control group received standard treatment no additional intervention.“Patient Introduction Form”,“Vital Signs Follow-up Form”,“Visual Analog Scale-Pain”,“State Anxiety Scale”and“Visual Anolog Scale-Satisfaction”were used to collect data. Ethics committee approval, institutional permission and informed consent of the patients were obtained prior to conducting this research. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Chi Square test, Fisher's Exact test were used to evaluate the data. Comparing the descriptive characteristics between the experimental and control groups, indicated a homogeneous distribution (p>0.05).