Ahmet Midhat Efendi'nin eserlerinde Kafkas coğrafyası ve Kafkas coğrafyasının kültürel yansımaları
The geography of Caucasus and its cultural reflections in Ahmet Midhat Efendi's works
- Tez No: 914898
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Batı etkisinde gelişen Türk edebiyatının öncü isimlerden biri olan Ahmet Midhat Efendi, Tanzimat Dönemi'nde sayısız eser vermiştir. Kafkasya'dan İstanbul'a göç etmiş bir annenin oğlu olan Ahmet Midhat Efendi, Kafkas coğrafyasını ve Kafkas coğrafyasının kültürel değerlerini eserlerinde ele almıştır. Ata toprağı olan Kafkasya'ya karşı her zaman duyarlı olan Ahmet Midhat Efendi, eserlerinde maddi ve manevi kültürel değerlere işlemekle beraber; Kafkasya'nın jeopolitik konumu, ekonomik koşulları ve Kafkas halkının yaşamış olduğu asimilasyona da değinmiştir. Ata toprağıyla millî ve edebî bir bağ kuran Ahmet Midhat Efendi, bu bağı eserlerinin kurgusuna yansıtmıştır. Bu tez, Ahmet Midhat Efendi'nin Kafkasya mekânlı ya da Kafkas kökenli kahramanların bulunduğu eserleri incelemek suretiyle Kafkasya'nın Osmanlı kültüründe ve edebiyatında yerini belirleme amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma, Türk edebiyatında Kafkasya algısını Ahmet Midhat Efendi'nin bakış açısıyla ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Midhat Efendi, one of the prominent figures of Turkish literature shaped under Western influence, produced numerous works during the Tanzimat Period. As the son of a mother who migrated from the Caucasus to Istanbul, Ahmet Midhat Efendi addressed the geography and cultural values of the Caucasus in his writings. Always attentive to his ancestral homeland, the Caucasus, Ahmet Midhat Efendi incorporated both material and spiritual cultural elements into his works, while also discussing the region's geopolitical significance, economic conditions, and the assimilation experienced by the Caucasian people. Establishing a national and literary connection with his ancestral land, Ahmet Midhat Efendi reflected this bond in the structure and themes of his works. This thesis aims to analyze Ahmet Midhat Efendi's works that feature settings in the Caucasus or characters of Caucasian origin to determine the place of the Caucasus in Ottoman culture and literature. The study is also intended to reveal the perception of the Caucasus in Turkish literature through Ahmet Midhat Efendi's perspective.