Yabancı öğrencilere yönelik Türkçe dijital sözlük geliştirme: Tasarım tabanlı bir araştırma (B1 örneği)
Developing a Turkish digital dictionary for foreign students: A design based research (B1 example)
- Tez No: 914900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı, B1 düzeyinde Türkçe öğrenen yabancı öğrencilere yönelik Türkçe dijital sözlük geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan B1 Türkçe ders kitabındaki sözcük öğretimi etkinlikleri esas alınarak dijital bir sözlük tasarımı hazırlanmış ve bu tasarımın sözcük öğretimi üzerindeki başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Türkçe Dijital Sözlük uygulamasının hazırlanmasında anlam ilişkileri açısından gerçek anlam, yan anlam, eş anlam, zıt anlam, eş seslilik, mecaz anlam ve terim anlam gibi sınırlamalar getirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak sözlüğün geliştirilmesi aşamasında tasarım tabanlı araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada SABT 1-2 ve öğretim görevlisi ve öğrenci görüşme formlarından alınan veriler ise karma araştırma yöntemine uygun olarak nicel veriler SPSS 30 programı aracılığıyla görüşme formlarından elde edilen veriler ise içerik analiziyle analize tabi tutulmuştur. Verilerin analiz edilmesinde ilk olarak Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk sonuçları doğrultusunda sonuçların anlamlı farklılığa sahip olmadığı tespit edilmiş ve verilerin analizi parametrik testlerden olan t-testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, tasarım ve iyileştirme aşamaların kontrol ve deney gruplarından iki kez Sözcükte Anlam Başarı Testi uygulanmıştır. Öğrenci ve öğretim elamanlarından sözlük tasarım aşamasında ve sözlük iyileştirme aşamasından sonra görüşler toplanmıştır. Araştırmada Bayburt Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde B1 düzeyinde eğitim gören toplamda (n=32) öğrenci katılmıştır. Bunun yanı sıra (n=2) öğretim görevlisi de araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Türkçe Dijital Sözlük tasarımının geliştirilmiş hâliyle de dahil olmak üzere geleneksel yöntemlerle kıyasla sözcük öğretiminde daha etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu dijital sözlüğün B1 düzeyindeki öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından beğenildiği ve derslerde kullanılmasını istedikleri anlaşılmıştır. Bu sonuçlarla birlikte Türkçe Dijital Sözlük uygulamasının sözcük öğretiminde etkili bir teknolojik araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a Turkish digital dictionary for foreign students learning Turkish at the B1 level. In this regard, a digital dictionary design was created based on the vocabulary teaching activities in the B1 Turkish textbook prepared by the Yunus Emre Institute, and the effects of this design on the success of vocabulary teaching were examined. In the preparation of the Turkish Digital Dictionary application, limitations such as literal meaning, connotation, synonyms, antonyms, homophony, metaphorical meaning, and technical terms were applied in terms of semantic relationships. The research method used in the development of the dictionary is a design-based research method. In the study, data obtained from SABT 1-2, faculty members, and student interview forms were analyzed using a mixed research method. Quantitative data were analyzed using the SPSS 30 program, while the data obtained from the interview forms were analyzed through content analysis. In the analysis of the data, it was initially determined through Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests that there were no significant differences in the results, and the data were analyzed using parametric tests, specifically the t-test. During the data collection process, the Vocabulary Meaning Success Test was applied twice in both the control and experimental groups during the design and improvement stages. Opinions from students and instructors were collected after the dictionary design and improvement phases. A total of 32 students (n=32) from Bayburt University's Turkish Language Teaching Application and Research Center, who were studying at the B1 level, participated in the study. In addition, 2 instructors (n=2) formed the study group. According to the findings of the research, it was determined that the Turkish Digital Dictionary, including its improved version, was more effective in vocabulary teaching compared to traditional methods. Additionally, it was found that both the B1-level students and instructors liked this digital dictionary and wanted to use it in classes. These results indicate that the Turkish Digital Dictionary application can be used as an effective technological tool in vocabulary teaching.