Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunumu: E-Bütçe sisteminin belediyelerde uygulanabilirliği
Presentation of public services in electronic environment: Applicability of e-budget in municipalities
- Tez No: 914948
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEYNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte hem özel kesimin hem de kamu kesiminin hizmet sunumu değişmeye başlamıştır. Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunumu, bilgisayar ve internetin kullanılmaya başlamasından sonra ortaya çıkmış ve bunların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-Hizmet sunumu artış göstermiştir. Dünyadaki teknolojik gelişmelerle birlikte ülkemizde de“e”dönüşüm gerçek anlamda 2000'li yıllarda başlamıştır. 2008 yılı itibariyle“e-Devlet Kapısı”projesi yürürlüğe girerek e-Hizmetler tek bir çatı altında toplanmıştır. Devletlerin sunduğu birçok kamu hizmeti vardır ve bunlardan birisi de bütçe iş ve işlemleridir. E-Hizmete geçişle birlikte kurumların bütçe hazırlık ve uygulama süreçleri de elektronik ortama taşınmıştır. Ülkemizde merkezi yönetim kapsamındaki idareler e-Bütçe (bütçe yönetim enformasyon sistemi) sistemi üzerinden bütçe işlemlerini ve süreçlerini gerçekleştirirken mahalli idarelerde farklı uygulamalar görülmektedir. Bu kapsamda ülkemiz genel yönetim bütçesi çatısı altında toplanan merkezi ve mahalli idareler farklı bütçe uygulamaları kullanmalarının yanında belediyeler arasında da bu alanda farklılıklar görülmektedir. Ayrıca bütçenin temel ilkelerinden birlik, toplama ve yeknesaklık ilkeleri gereği genel yönetim bütçesi oluşturulmakta ve bu nedenle bu yapı içerisindeki idarelerin tek bir elektronik bütçe sistemi üzerinden işlemlerini yapmalarında yarar olacaktır. Bu çalışmanın asıl amacı, e-Devlet ile ilgili pek çok çalışma mevcut olmasına rağmen bütçe uygulamasıyla ilgili araştırma ve kaynak yetersizliği görüldüğünden dolayı kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunumunda Türkiye'de uygulanan, bütçeleme sürecinin dijital uygulaması olan e-Bütçe sistemi örneğinin belediyelerde uygulanabilirliğini göstermektir. Bu çalışmayla, seçilen belediyeler ile ilgili inceleme/araştırma yapılarak genel yönetim kapsamındaki tüm idarelerde özellikle de belediyelerde e-Bütçe sistemiyle tek bir bütçe sistemin uygulanabilirliği ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of information and communication technologies, the service delivery of both the private and public sectors has started to change. The electronic delivery of public services emerged after the use of computers and the internet, and with the widespread use of these technologies, e-Services have increased. Along with global technological advancements, Turkey's“e-transformation”began in the 2000s. In 2008, the“e-Government Gateway”project was launched, consolidating e-Services under a single platform. Governments offer various public services, one of which is budget operations. With the transition to e-Services, the budget preparation and implementation processes of institutions have also moved to the electronic environment. In Turkey, public institutions under central administration carry out budget processes through the e-Budget system, while different applications are seen in local administrations. In this context, while central and local administrations under the general government budget use different budgeting applications, differences are also observed among municipalities. Furthermore, in line with the basic principles of unity, aggregation, and uniformity in budgeting, a general government budget is created, and it would be beneficial for administrations within this structure to perform their operations through a single electronic budget system. The main aim of this study is to demonstrate the applicability of the e-Budget system in municipalities in Turkey, focusing on the budgeting process, an area that lacks sufficient research despite the abundance of studies on e-Government. The research aims to assess the feasibility of implementing a unified electronic budgeting system across all public institutions, particularly municipalities.