Hibrit yüzey işlemi uygulanmış Ti6Al4V alaşımının mekanik, tribolojik ve elektrokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical, tribological and electrochemical properties of duplex niobyum oxide coated Ti6Al4V alloy
- Tez No: 914949
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FATİH YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İmplant olarak kullanılan biyomalzemelerin, hem canlı organizmalarla uyumlu olması hem de belirli mekanik özellikleri ve fonksiyonellik gereksinimlerini karşılaması beklenir. Biyomalzemenin mekanik performansı, genellikle kütlesel özellikleriyle ilişkiliyken, canlı sistemlerle uyum, aşınma ve korozyon gibi davranışlar ise yüzey özellikleriyle doğrudan bağlantılıdır. İnsan vücuduna yerleştirilen implantlar, kısa süre içerisinde hasar gördüğünde, bu durum hastanın hem psikolojik hem de ekonomik açıdan olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu sebeple, biyomalzemelerin kullanım amacına ve yerleştirileceği ortama uygun şekilde tasarlanması, en uygun yüzey özelliklerini elde etmek adına büyük önem taşır. Bu çalışmada, Ti6Al4V alaşımının fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemiyle niyobyum oksit kaplanarak, aşınma ve korozyon özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biomaterials used as implants must be both compatible with living organisms and meet certain mechanical properties and functionality system. While the mechanical performance of biomaterials is generally associated with bulk properties, processes such as compatibility with living systems, wear and rupture are directly related to surface properties. When implants placed in the human body are damaged in a short time, this may cause negative effects, both psychologically and economically, in the recovery of the situation. Therefore, designing the biomaterial in accordance with its intended use and placement in the environment is of great importance in order to obtain the most suitable surface properties. This is possible; it is aimed to examine wear and corrosion by coating Ti6Al4V alloy with niobium oxide by physical vapor deposition (PVD) method.