Sistemik skleroz hastalarında serum FGF-23 ve klotho düzeylerinin karotis intima media kalınlığı ile ilişkisi
Serum FGF-23 and klotho levels in systemic sclerosis patientsrelationship with carotid intima media thickness
- Tez No: 914962
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇOBANKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sistemik skleroz cilt ve/veya iç organları tutabilen, fibrozis ile karakterize nadir görülen bağ doku hastalığıdır. Lokalize skleroderma ve sistemik skleroz olmak üzere temelde iki ana grup tanımlanmıştır. Sistemik sklerozun üç ana ayırt edici özelliği; immün disfonksiyon, vaskülopati ve fibrozistir. Sistemik sklerozlu hastalarda akciğer fibrozu, pulmoner arteriyel hipertansiyon ve kardiyak tutulum önde gelen mortalite sebeplerindendir. Sistemik sklerozun karmaşık patofizyolojisi, hastalığın farklı karakteristik özellikleri nedeniyle, serum FGF-23 ve klothonun sistemik sklerozda ki potansiyel rolünü, aynı zamanda sistemik sklerozlu hastalarda karotis intima media kalınlığı ile serum klotho ve FGF-23 düzeylerinin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi romatoloji polikliniğine başvuran 2013 ACR / EULAR Sistemik Skleroz Klasifikasyon Kriterleri'ni karşılayan sistemik skleroz tanısı almış 18-65 yaş arası 43 kişi (hasta grubu) ve 43 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) toplam 86 katılımcı çalışmaya dahіl edildi. Tüm katılımcılardan üre, kreatinin, aspartat transaminaz, alanin transaminaz, albumin, parathormon, kalsiyum, fosfor, 25 hidroksi vitamin D, C-reaktif protein, eritosit sedimentasyon hızı, düzeltilmiş kalsiyum, serum FGF-23 ve α-klotho düzeyleri analiz edildi. Tüm katılımcıların ultrasonografi ile karotis intima media kalınlıkları ölçüldü. Sistemik sklerozlu hastaların poliklinik dosya kayıtlarından faydalanılarak hastalık süresi, almakta oldukları ilaç tedavileri, ANA, ANA boyanma paterni ve sistemik tutulumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis is a rare connective tissue disease. It is characterized by rapid growth of fibrous tissue that leads to scarring of skin and internal organs. There are two primary types of scleroderma: localized scleroderma and systemic sclerosis. The distinctive features of systemic sclerosis are immune dysfunction, vasculopathy, and fibrosis. Lung fibrosis, pulmonary arterial hypertension and cardiac involvement are the leading causes of mortality in patients with systemic sclerosis. Systemic sclerosis has a complex pathophysiology and different characteristics of the disease. We aimed to evaluate the potential role of serum FGF-23 and klotho levels in systemic sclerosis and their relationship with carotid intima media thickness in patients with systemic sclerosis. Patients who applied to Pamukkale University Medical Faculty Hospital rheumatology outpatient clinic and fulfill the 2013 ACR / EULAR Systemic Sclerosis Classification Criteria were included. Forty three patients (patient group) and 43 healthy volunteers (control group) aged 18-65 years were included in the study. Urea, creatinine, aspartate transaminase, alanine transaminase, albumin, parathormone, calcium, phosphor, 25 hydroxy vitamin d, C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, corrected calcium, serum FGF-23 and α-klotho levels of all participants were analyzed. Carotid intima media thickness of all participants was measured by ultrasonography. Disease duration, drug treatments, ANA, ANA staining pattern, and systemic involvement were recorded in all patients.