Geri kazanımın yönetsel ve teknolojik boyutu: Türkiye için model önerisi
Managerial and technological dimension of recovery: A propose model for Turkiye
  1. Tez No: 914965
  2. Yazar: HÜSREV KASTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Geri Kazanımın Yönetsel ve Teknolojik Boyutu: Türkiye İçin Model Önerisini oluşturmaktadır. Araştırmada, geri kazanım süreçlerinin, mevcut yönetsel, teknoloji ve yaklaşımların incelenmesi ve Türkiye için ekonomik ve çevresel fayda ve kazanımları maksimize eden geri kazanım ve model ve yaklaşım ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda“geri kazanımda, yönetsel, teknolojik, sürdürülebilirlik kriterlerine göre izlenen süreçler incelenerek Türkiye için model önerisi geliştirilmesi amaçlanmıştır”. Çalışmada, geri kazanım model önerisinde, atıkların bertaraf edilmeden geri kazanımı sayesinde döngüsel ekonomi, doğal kaynak ve çevresel kazanımlar yoluyla sürdürülebilirliğin artırılması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the Managerial and Technological Dimension of Recovery: A Propose Model for Turkiye. The purpose of the research is to examine the current managerial technologies and approaches to recovery processes and to put forward recovery models and approaches that maximize economic and environmental benefits and gains for Turkiye. In this context,“it is aimed to develop a model proposal for Turkiye by examining the processes followed in recovery, managerial, technological, and sustainability criteria.”In the study, in the recovery model proposal, increasing sustainability through the circular economy, natural resources and environmental gains through the recovery of waste without disposal were investigated.