Tekstil sektöründe kullanılan makinelerin HTEA, HRNS ve TS13849 makine risk değerlendirmesi yöntemleri (PL) ile risklerin değerlendirilmesi
Assessment of risks of machines used in the textile industry using FMEA, HRNS and TS13849 machine risk assessment methods (PL)
  1. Tez No: 914992
  2. Yazar: UFUK ASLANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Public Health, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkemiz ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kadın çalışan istihdam sayısının da oldukça yüksek olduğu bu sektörde gerek sektörün korunması gerekse çalışanların korunması amacıyla yasal mevzuatlarla gerekli önlemlerin alınmış olması oldukça önemlidir. Tekstil sektöründe teknolojik gelişmeler sayesinde makineleşmenin önemi artmış ve insan gücü ile makine gücü bir arada kullanılmaya başlanmıştır. Makineleşmenin de artmasıyla birçok sorun ortaya çıkmıştır. Başlangıçta önemsenmeyen bu sorunlar işletmelerde üretimi tehlikeye sokan ve yavaşlatan etkenler arasına girmiştir. Sektörde kullanılan makinelerden kaynaklı risklerin tespiti için bu çalışma yapılmıştır. Gittikçe artan maddi kayıplar ve iş kazaları sonucunda iş sağlığı ve güvenliği kavramının önemi gün geçtikçe artmış gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu sayede makine bazlı risk değerlendirmeleri üzerine yoğunlaşılmış iş sağlığı ve güvenliği ile paralel bir şekilde ilerlemesi sağlanmıştır. Bu bağlamda amaç, makineleşme ile artan iş kazalarının önlenmesi, çalışan ile makineler arasındaki uyumun devam etmesini sağlamak olmalıdır. Bu araştırma da iş sağlığı ve güvenliği konusunda Tekstil sektöründe alınan önlemler ve yeterlilikler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile and ready-to-wear sector has a very important place in terms of the economy of our country. In this sector, where the number of female employees employed is also quite high, it is very important that the necessary measures have been taken with legal regulations in order to protect both the sector and the protection of employees. Thanks to technological developments in the textile sector, the importance of mechanization has increased and human power and machine power have started to be used Decoupled together. With the increase of mechanization, many problems have emerged. These problems, which were ignored at the beginning, have become one of the factors that endanger and Decelerate production in enterprises. This study was conducted to determine the risks arising from the machines used in the sector. As a result of increasing financial losses and occupational accidents, the importance of the concept of occupational health and safety has increased day by day, and it has become necessary to take the necessary measures. In this way, it has been ensured that it proceeds in parallel with occupational health and safety, which is focused on machine-based risk assessments. In this context, the aim should be to prevent the increase in occupational accidents with mechanization and to ensure the continuation of the harmony between the employee and the machines. Dec. In this research, measures and competencies taken in the textile sector regarding occupational health and safety have been tried to be determined.