Mimari tasarım sürecinde, eskizin önemini ve katkılarını yapay zekâ desteği üzerinden değerlendirmek
Evaluating the importance and contributions of sketching in the architectural design process with the support of artificial intelligence
- Tez No: 915007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YAŞAR ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, tasarım sürecinde eskiz kavramının tanımı, çeşitleri ve önemi üzerine odaklanmaktadır. Eskiz, tasarım sürecinde önemli bir araç olarak kabul edilmekte olup, tasarımcının düşüncelerini somutlaştırmasına, görselleştirmesine ve iletişimine yardımcı olmaktadır. Tasarımın her aşamasında kullanılan eskizler, yaratıcılığın görsel düşünme ve ifade edilme süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, geleneksel eskizlerin yanı sıra yapay zekâ destekli eskizlerin de tasarım sürecindeki rolünü incelemektedir. Geleneksel eskizlerin yerini alıp alamayacağı, tasarımın yaratıcılığına ve üretkenliğine katkı sağlayıp sağlamadığı, yapay zekâ ile üretilen eskizlerin tasarım sürecindeki rolü ve etkileri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu bağlamda, yapay zekâ ile üretilen eskizlerin, tasarımcının yaratıcılığını ve üretkenliğini nasıl etkilediği, geleneksel eskizlerle karşılaştırıldığında avantajları ve dezavantajları neler olduğu incelenmektedir. Tasarım sürecinde yapay zekâ destekli eskizlerin kullanımının artmasıyla birlikte, tasarımın farklı aşamalarında nasıl bir rol oynadığı ve tasarımın yaratıcılığına nasıl katkı sağladığı da detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the definition, types, and significance of the sketch concept in the design process. Sketching is regarded as an essential tool in the design process, helping designers to concretize, visualize, and communicate their ideas. Sketches, used at every stage of the design, play a crucial role in the processes of visual thinking and expressing creativity. In addition to traditional sketches, this study also examines the role of AI-assisted sketches in the design process. It delves into whether AI-assisted sketches can replace traditional sketches, whether they contribute to creativity and productivity in design, and how these AI-generated sketches impact and influence the design process. In this context, the study explores how AI-generated sketches affect the designer's creativity and productivity, comparing the advantages and disadvantages of AI-assisted sketches to traditional ones. As the use of AI-assisted sketches increases in the design process, the study also examines the role they play in different stages of design and how they contribute to the enhancement of creativity within the design process.