Bir üniversite hastanesinde çalışan sağlık personelinin üçüncü el sigara dumanı farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of third-hand smoke awareness of healthcare personnel working in a university hospital
  1. Tez No: 915006
  2. Yazar: ALİ RIZA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada bir üniversite hastanesindeki sağlık çalışanlarının üçüncü el sigara dumanı (ÜESD) farkındalık düzeyleri ile etkileyen faktörleri belirlemek ve ÜESD hakkında farkındalıklarını artırmak amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki çalışmanın evrenini Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Veriler, 01.01.2023-31.05.2023 tarihleri arasında, 6 soruluk Fagerström nikotin bağımlılık testi, 9 soruluk üçüncü el sigara dumanı hakkında farkındalık ölçeği (ÜESDHFÖ) ve kendi oluşturduğumuz 42 soru olmak üzere 57 soruluk anket ile toplanmıştır. Kurumdaki 1107 sağlık çalışanının tamamına ulaşmak hedeflenmiş olup, %70,82 oranında katılım sağlanmıştır. Araştırmamızda tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc, spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Katılımcıların %85,6'sı üesd kavramını duymamıştır. Katılımcıların ÜESDHFÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması 4,02±0,71; ÜESDHFÖ sağlığa etkisi alt boyut puan ortalaması 3,99±0,75; ÜESDHFÖ çevrede kalıcılık alt boyut puan ortalaması 4,05±0,75'tir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the third hand smoke (THS) awareness levels and affecting factors of healthcare professionals working in a university hospital and to increase their awareness about THS. The population of the cross-sectional study consists of healthcare professionals at Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital. The data was collected between 01.01.2023-31.05.2023 using a survey with a total of 57 questions; including 6 questions from the Fagerström Test for Nicotine Dependence, 9 questions from the beliefs about thirdhand smoke scale (BATHS) and 42 questions created by the researcher. It was aimed to reach all 1107 healthcare professionals in the institution, and a participation rate of 70,82% was achieved. Descriptive statistics, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc, spearman correlation tests were used in our research. 85,6% of the participants have never heard the term of THS. Average score of the participants from the BATHS total was 4,02±0,71; BATHS impact on health subscale was 3,99±0,75; BATHS persistence in the environment subscale was 4,05±0,75.