Türkiye'de resim-iş eğitimi bilim dalında grafik tasarım ile ilgili lisansüstü tezlerin incelenmesi
The evaluation of postgraduate thesis on graphic design in the department of art education in Turkey
- Tez No: 915021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL PER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı, Resim-İş Eğitimi Bilim Dalında ''Grafik Tasarım'' ile ilgili yazılmış lisansüstü tezleri temel nitelikleri kapsamında incelemektir. Araştırma; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) veri tabanında ''Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı'', ''Resim-İş Eğitimi Bilim Dalında'', ''Grafik'' anahtar kelimesiyle belirlenmiş nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş, 72 kayda ulaşılmıştır. Ulaşılan kayıtların arasından 55 tezin Grafik Tasarım ile ilgili olduğu özet bölümleri okunarak tespit edilmiş ve araştırma kapsamına 55 tez alınmıştır. Araştırma 2024 yılına kadar yayımlanmış lisansüstü tezlerini kapsamaktadır. İlgili tezler üniversite, enstitü, türü, yılı, yazım dili, danışman sayısı, danışmanların ünvanı, cinsiyeti, araştırmacının cinsiyeti, yöntemi ve konu yönelimleri bakımından incelenmiştir. Araştırma sonuçları SPSS programı ile sonuçlar frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Grafik Tasarım alanında yapılan lisansüstü çalışmalarda belirli üniversitelerin öne çıktığı, Eğitim Bilimleri Enstitülerinde araştırmaların yoğunlaştığı, en çok yüksek lisans tezinin yazıldığı, tezlerin tamamının yazım dilinin Türkçe olduğu, en çok tezin 2022 yılında yayımlandığı, genellikle 1 danışman seçiminin yapıldığı, danışman seçiminde Prof. Dr. gibi yüksek akademik ünvana sahip öğretim üyelerinin seçildiği, erkek danışmaların tercih edildiği, kadın araştırmacıların fazla olduğu, nitel ve karma yöntemler kullanılarak araştırmaların yapıldığı ve belirli konularda yoğunlaşıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Grafik Tasarım alanında özellikle doktora olmak üzere lisansüstü tez sayılarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the graduate theses written about ''Graphic Design'' in the Department of Fine Arts Education, Department of Painting and Art Education in Turkey within the scope of their basic qualifications. Therefore, the research was examined by using the document analysis method, one of the qualitative research methods, in the Higher Education Council (YÖK) database with the keyword ''Fine Arts Education Department'', ''Painting and Drawing Education Department'', ''Graphic''. Accordingly 72 records were found. It was determined that 55 theses in the records were related to Graphic Design by reading the summary sections and 55 theses were included in the scope of the research. It covers graduate theses published until 2024. The relevant theses were examined in terms of university, institute, type, year, written language, number of advisors, title of theses supervisor, gender, gender of the researchers, method and subject orientations. The results of this research were expressed as frequency and percentage with the SPSS program. It was concluded that certain universities stood out in graduate studies in the field of Graphic Design, researches were concentrated in Educational Sciences Institutes. In addition to that Master's theses were written most, the written language of all theses were Turkish, and most theses were published in 2022. In general, during the research only one thesis supervisor was selected, faculty members with high academic titles such as professor doctor were selected in thesis supervisor selection, male thesis supervisors were preferred. On the other hand, female researchers are more than male researches, qualitative and mixed methods were used. It was concluded that the focus was on certain issues. In this research, it is recommended to increase the number of graduate theses, especially doctoral theses, in the field of Graphic Design.