Dinleme becerilerinin gelişiminde estetik dinleme etkinlikleri: İlkokul 2. sınıf öğrencileri örneği
Aesthetic listening activities in the development of listening skills: The case of primary school 2nd grade students
- Tez No: 915032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada temel amaç, estetik dinleme etkinliklerinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama başarı düzeylerine etkisini incelemek ve estetik dinleme etkinlik sürecini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, karma yöntem araştırmalarından gömülü deneysel model olarak desenlenmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilen araştırmaya Bayburt ili merkezinde yer alan bir devlet okulunun ikinci sınıf A ve B şubelerinde öğrenim gören 30 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen izlenmiştir. Deney grubu öğretmeniyle uygulama sonrası görüşme yapılarak elde edilen nitel verilerle nicel veriler desteklenmiştir. Deneysel işlem sürecinden önce her iki sınıfa da ön test olarak“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”uygulanmıştır. Deney grubuna haftada bir gün üç ders saati kendi sınıf öğretmeni tarafından 7 hafta boyunca toplam 7 estetik dinleme etkinliği uygulanmıştır. Deneysel işlem sonrasında bir başka“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”son test olarak, aynı test bir ay sonra ise kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler SPSS 24 veri analizi programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını incelemek için Shapiro-Wilk normallik testi sonuçları, basıklık-çarpıklık katsayıları, histogram ve kutu grafikleri incelenerek verilerin parametrik testlerle çözümlenmesine karar verilmiştir. Görüşmeden elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenerek nicel veriler desteklenmiştir. Sonuç olarak estetik dinleme etkinliklerinin dinlediğini anlama başarı düzeyine olumlu yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür. Bu bulgulara dayanarak estetik dinleme etkinliklerinin ilkokulun erken yıllarından itibaren uygulanmasının dinleme becerisine katkı sağlayacağı ve geliştirilen etkinlikleri sınıf öğretmenlerinin derslerinde uygulayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of aesthetic listening activities on the listening comprehension achievement levels of second-grade primary school students and to evaluate the aesthetic listening activity process. For this purpose, the research was designed as an embedded experimental model from mixed-method research. The study, conducted in the spring semester of the 2023-2024 academic year, was attended by 30 students studying in the second-grade A and B classes of a state school in the center of Bayburt province. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was followed. Quantitative data were supported by qualitative data obtained by interviewing the experimental group teacher after the application. Before the experimental process, the“Listening Comprehension Achievement Test”was administered to both classes as a pretest. A total of 7 aesthetic listening activities were applied to the experimental group one day a week for three class hours by their own classroom teacher for 7 weeks. After the experimental process, another“Listening Comprehension Achievement Test”was administered as a post-test and, the same test was administered as a retention test one month later. The quantitative data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 24 data analysis program. Shapiro-Wilk normality test results, kurtosis-skewness coefficients, histograms and, box plots were examined to examine whether the data obtained were normally distributed or not and it was decided to analyze the data with parametric tests. The qualitative data obtained from the interview were analyzed using content analysis, and the quantitative data was supported. As a result, it was seen that aesthetic listening activities positively affected listening comprehension achievement levels. Based on these findings, it can be said that implementing aesthetic listening activities from the early years of primary school will contribute to listening skills and classroom teachers can apply the developed activities in their lessons.