Okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği ile öğretmenlerin damgalama eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between school principals' social justice leadership and teachers' stigma tendencies
  1. Tez No: 915053
  2. Yazar: BERNA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği ile öğretmenlerin damgalama eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında görev alan 2075 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 385 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Form, Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği ve Damgalama (Stigma) Ölçeği bu araştırmanın veri toplama araçlarıdır. Verilerin analizinde; betimsel istatistik yöntemleri, bağımsız örneklemler için t-Testi, ANOVA ve araştırmanın temel sorusu olan, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği ile öğretmenlerin damgalama eğilimleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği ile öğretmenlerin damgalama eğilimleri arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliğinin yüksek düzeyde ve öğretmenlerin damgalama eğilimlerinin ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sosyal adalet liderliği algılarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna göre, kadın öğretmenlerin sosyal adalet liderliği algılarının, erkek öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin sosyal adalet liderliği algılarında branşa, kıdeme ve okul türüne göre ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin damgalama eğiliminde, kıdeme göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. 1-5 yıl ve 6-10 yıl arasında kıdeme sahip öğretmenlerin damgalama eğilimlerinin, 11 yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin damgalama eğiliminde cinsiyete, branşa ve okul türüne göre ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sosyal adalet liderliğinin damgalama ile mücadeledeki potansiyeli dikkate alındığında, okul yöneticilerine sosyal adalet liderliği eğitimi verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school principals' social justice leadership and teachers' stigmatization tendencies. To achieve this objective, the study employed a correlational survey design, which is one of the quantitative research approaches. The study population consisted of 2,075 teachers working in the Arnavutköy district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The sample was determined through simple random sampling and comprised 385 teachers. Data collection instruments included a Demographic Form developed by the researcher, the Social Justice Leadership Scale, and the Stigma Scale. Data analysis involved descriptive statistical methods, independent samples t-tests, ANOVA, and Pearson correlation analysis to address the primary research question, which investigates the relationship between school administrators' social justice leadership and teachers' stigmatization tendencies. The findings revealed a significant negative correlation between school administrators' social justice leadership and teachers' stigmatization tendencies. It was found that school administrators exhibited a high level of social justice leadership, while teachers demonstrated low levels of stigmatization tendencies. Additionally, a significant difference was observed in teachers' perceptions of social justice leadership based on gender, with female teachers perceiving higher levels of social justice leadership compared to their male counterparts. However, no significant differences were found in perceptions of social justice leadership based on teachers' branches, years of experience, or school types. Regarding teachers' stigmatization tendencies, a significant difference was identified based on years of experience. Teachers with 1-5 years and 6-10 years of experience displayed higher stigmatization tendencies compared to those with 11 or more years of experience. No significant differences in stigmatization tendencies were found based on gender, branch, or school type. Considering the potential of social justice leadership in combating stigmatization, it is recommended that school administrators be provided with training in social justice leadership.