İntrakranial cerrahide oksijenizasyonun sağlanmasında oksijen rezerv indeksinin glaskow koma skalasına göre değerlendirilmesi
Evaluation of oxygen reserve index according to glaskow coma scale in providing oxygenation in intracranial surgery
- Tez No: 915056
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP HEKİMOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamız Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda intrakranial operasyona alınan farklı bilinç düzeyine sahip hasta gruplarında, ORİ monitorizasyonunun oksijenizasyonun değerlendirilmesi üzerindeki etkinliğinin incelenmesi amacıyla 18-80 yaş arası 150 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar preoperatif Glaskow Koma Skorlarının 9-12 ve 13-15 aralığında olmasına göre 2 gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi demografik ve klinik bilgileri hasta dosyalarından, per, intra ve postoperatif dönemlerde farklı aralıklarla hastaya ait kalp hızı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, periferik oksijen saturasyonu, ORİ, PVİ monitorizasyon değerleri ile intraoperatif kangazı analizlerinden pH, PaO2, PaCO2, HCO3, BE değerleri kayıt edildi. Ekstübasyon sonrası Glasgow Koma Skoru ve ağrının değerlendirilmesi amacıyla VAS skoru derlenme odasında veya yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışmamızda ORİ ve SpO2 değerlerinin anevrizmanın klemplenmesi dışındaki ölçülen tüm zamanlarda, PaO2 değerlerinin ise ölçülen tüm zamanlarda Grup II'deki hastalarda Grup I'e göre daha yüksek olduğu, hemodinamik parametreler ve PVİ değerlerin tüm zamanlarda benzer olduğu bulundu. GKS değerleri ile ORİ, SPO2 ve PaO2 değerleri arasında anevrizma klips konulması dışındaki zamanlarda doğrusal yönde orta düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu bulundu. Çalışmamız sonunda GKS'si 9-12 olan hasta grubunda takip edilen tüm zamanlarda ORİ, SpO2 52 ve PaO2 düzeyleri, GKS'si 12-15 olan hasta grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olarak bulundu ve bu durum beklentilerimiz doğrultusunda çıktı. Sonuç olarak çalışmamız sonunda düşük GKS li hasta grubunda takip edilen tüm zamanlarda ORİ, SpO2 ve PaO2 yüksek GKS li hasta grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted on 150 patients aged 18-80 years in order to examine the effectiveness of ORI monitoring on the evaluation of oxygenation in patient groups with different levels of consciousness who underwent intracranial surgery at the Department of Anesthesiology and Reanimation of Trakya University Faculty of Medicine. The patients were divided into 2 groups according to their preoperative Glasgow Coma Scores being between 9- 12 and 13-15. Preoperative demographic and clinical information were recorded from patient files, and the patient's heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, peripheral oxygen saturation, ORI, PVI monitoring values and intraoperative blood gas analysis pH, PaO2, PaCO2, HCO3, BE values were recorded at different intervals in the per, intra and postoperative periods. After extubation, Glasgow Coma Score and VAS score for pain assessment were performed in the recovery room or intensive care unit. In our study, it was found that ORI and SpO2 values were higher in Group II patients at all measured times except aneurysm clamping, and PaO2 values were higher in Group I patients at all measured times, and hemodynamic parameters and PVI values were similar at all times. It was found that there was a moderately significant linear relationship between GCS values and ORI, SPO2 and PaO2 values at all times except aneurysm clipping. At the end of our 54 study, ORI, SpO2 and PaO2 levels were found to be significantly lower in the patient group with GCS 9-12 at all times compared to the patient group with GCS 12-15, and this was in line with our expectations. As a result, at the end of our study, ORI, SpO2 and PaO2 were found to be significantly lower in the patient group with low GCS than in the patient group with high GCS at all times.