Karotis arter stenozu olan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası oküler kan akımının OCT-A ile değerlendirilmesi
Evaltion of ocular blood flow before and after treatment in patients with carotid artery stenosis using OCT-A
- Tez No: 915071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİKA ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Eye Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Karotis arter stenozunun oküler kan akımın etkileyebilmektedir. Çalışmamızda karotis arter stenozu hastalarında tedavi öncesi ve sonrası OCT-A parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 87 hastanın 133 gözü dahil edilmiştir. Karotis stenozu hastalarının ipsilateral gözü Grup 1, kontralateral gözü Grup 2, sağlıklı katılımcıların bulunduğu grup ise Grup olarak tanımlanmıştır. Katılımcılar başlangıç fazı, 1. ay, 3. ay ve 6. ay olmak üzere 4 kez muayene edilmişlerdir. Her muayenede görme keskinliği, tonus, OCT ve OCT-A verileri toplanmıştır. OCT verisi olarak RNFL kalınlığı ve GCC kalınlığı değerlendirilmiştir. OCT-A verileri olarak YKP, DKP, KK ve K tabakalarının damar dansitesi ve perfüzyon dansitesi ölçümü yapılmıştır. OCT-A ölçümleri 6x6 mm'lik alanda yapılmıştır. 1-3 mm içerisindeki alan iç segment, 3-6 mm içerisindeki alan dış segment olarak tanımlanmıştır. Çalışmada istatistiksel analizler SPSS 27.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılmayan parametreler IQR; çeyrekler dilimi (medyan, minimum ve maksimum), normal dağılan parametreler ise ortalama±standart sapma (SS) şeklinde ifade edildi. Bağımlı çoklu ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasında Friedman testi veya tekrarlı ölçümler ANOVA analizleri kullanıldı. İki grup arasındaki bağımsız karşılaştırmalarda ise Mann Whitney-U testi kullanıldı. Çoklu bağımlı grup arasında, ikili kıyaslamalarda posthoc analiz olarak Wilcoxon işaretli sıralar analizi veya bağımlı t-testi kullanıldı. Çalışmamızda p0,05). Grup 2 ve Grup 3 verileri incelendiğinde iki grupta da zaman içerisinde RNFL'nin azaldığı gözlendi (p0,05). Sonuç: Grup 1 verilerinde FAZ alanı ve FAZ perimetre değerlerinde azalma; YKP vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, DKP vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, KK vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, K vasküler dansite ve perfüzyon dansitesinde ve GCC' de artma saptanmıştır. Grup 2 ve Grup 3 verilerinde ise FAZ alanı ve FAZ perimetre değerlerinde artma; YKP vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, DKP vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, KK vasküler dansite ve perfüzyon dansitesi, K vasküler dansite ve perfüzyon dansitesinde ve RNFL' de azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Carotid artery stenosis can affect ocular blood flow. This study aimed to evaluate OCT-A parameters in patients with carotid artery stenosis before and after treatment. Method: The study included 133 eyes from 87 patients. The ipsilateral eye of patients with carotid stenosis was defined as Group 1, the contralateral eye as Group 2, and the healthy control group as Group 3. Participants were examined at four time points: baseline, 1 month, 3 months, and 6 months. During each examination, visual acuity, intraocular pressure, OCT, and OCT-A data were collected. OCT data included RNFL and GCC thicknesses, while OCT-A data included vessel density and perfusion density measurements of the SCP, DCP, CC, and C layers. OCT-A measurements were performed on a 6x6 mm area, with the inner segment defined as the 1-3 mm area and the outer segment as the 3-6 mm area. Statistical analyses were performed using SPSS 27.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA). Non-normally distributed parameters were expressed as IQR (median, minimum, and maximum), and normally distributed parameters as mean±SD. For comparison of multiple dependent measurements, the Friedman test or repeated measures ANOVA were used. For independent comparisons between two groups, the Mann-Whitney U test was applied. For multiple comparisons within dependent groups, post-hoc analysis was conducted using Wilcoxon signed-rank test or paired t-test. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Group 1 FAZ area values showed a decrease starting from the 1st month (p0.05). In Groups 2 and 3, RNFL decreased over time (p0.05). Conclusion: In Group 1, decreases were observed in FAZ area and FAZ perimeter values, while increases were found in SCP vessel and perfusion density, DCP vessel and perfusion density, CC vessel and perfusion density, C vessel and perfusion density, and GCC. In Groups 2 and 3, FAZ area and FAZ perimeter values increased, while decreases were noted in SCP vessel and perfusion density, DCP vessel and perfusion density, CC vessel and perfusion density, C vessel and perfusion density, and RNFL.