İnternal karotis arter stenozunda karotis anjioplasti ve stentlemenin retinal mikrovaskülarite üzerine etkisinin optik koherens tomografi anjiografi ile incelenmesi
  1. Tez No: 955517
  2. Yazar: CANSU KOSTAKOĞLU DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Nöroloji, Eye Diseases, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: İnternal karotis arter (İKA) stenozu, serebral ve oküler hipoperfüzyona yol açarak hem nörolojik hem de retinal düzeyde klinik sonuçlar doğurabilen majör bir vasküler patolojidir. Bu çalışmanın amacı, İKA stenozunun retinal ve koroidal mikrovasküler yapılar üzerindeki etkilerini optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile değerlendirerek stenozun varlığı, şiddeti ve lokalizasyonu ile bu mikrovasküler yapılar arasındaki ilişkileri ve karotis stentlemesi sonrasında retinal mikrovaskülaritede oluşan değişiklikleri ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya İKA stenozu tanısıyla izlenen 60 hastanın 117 gözü dahil edildi. Dijital substraksiyon anjiyografi (DSA) öncesinde tüm hastalarda OKTA ile radial peripapiller kapillerler (RPK), yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) vasküler dansiteleri; santral makula kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (KK), foveal avasküler zon (FAZ) parametreleri değerlendirildi. Hastalar NASCET kriterleri kullanılarak stenoz yüzdelerine göre aktif (%≥50) ve kontrol (
Özet (Çeviri)
Objective: Internal carotid artery (ICA) stenosis is a major vascular pathology that can lead to cerebral and ocular hypoperfusion, resulting in clinical consequences at both neurological and retinal levels. This study aimed to evaluate the effects of ICA stenosis on retinal and choroidal microvascular structures using optical coherence tomography angiography (OCTA), to investigate the relationships between the presence, severity, and localization of stenosis and microvascular parameters, and to assess changes in retinal microvasculature following carotid artery stenting. Methods: A total of 117 eyes from 60 patients diagnosed with ICA stenosis were included. Prior to digital subtraction angiography (DSA), all patients underwent OCTA imaging to evaluate vascular densities of the superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), and radial peripapillary capillaries (RPC), as well as central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT), and foveal avascular zone (FAZ) parameters. Based on NASCET criteria, patients were classified into active (%≥50 stenosis) and control (