Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde alınan kararlar ve insan hakları üzerine bir inceleme: Afrika örneği
A review on International Criminal Court and Human Rights: Case of Africa
  1. Tez No: 915072
  2. Yazar: ERDİNÇ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH UTKU GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan hakları, insanların toplum halinde yaşamaya başlamalarından itibaren sorun olmuş bir olgudur. Yakın geçmişten günümüze kadar özellikle uluslararası insan hakları ihlallerinin önüne geçebilmek için adımlar atılmıştır. Bu çalışmada bu adımlardan bir tanesi olan Uluslararası Ceza Mahkemesi ve insan haklarıyla olan ilişkisi tartışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde insan haklarının Magna Carta Libertatum'dan (İngiliz Büyük Şartı) UCM'nin kuruluşuna kadar olan gelişim sürecine değinilmiştir. İkinci bölümde ise UCM'nin kuruluş süreci ve yapısı kendisinden önce gelen Almanya, Japonya, Ruanda ve Eski Yugoslavya mahkemeleriyle birlikte incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise UCM'nin bünyesinde gerçekleşen davalar insan hakları temel alınarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmaları yaparken çalışmanın da amacı olan UCM, insan haklarına katkı sağlayabiliyor mu sorusuna cevap aranmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yaklaşımı içerisinde durum çalışmasına göre yürütülmüştür. Bu çerçevede tezin önemi ise bahsi geçen davaların Türkçe ve toplu bir şekilde kaynağının bulunmasını sağlamayı amaçlamaktır.
Özet (Çeviri)
Human rights have been a problem since people started to live as a society. From the recent past to the present, steps have been taken to prevent human rights violations, especially internationally. In this study, one of these steps, the International Criminal Court and its relationship with human rights are discussed. In the first part of the study, the development process of human rights from Magna Carta Libertatum (English Great Charter) to the establishment of the ICC is mentioned. In the second part, the establishment process and structure of the ICC is analyzed together with its predecessors in Germany, Japan, Rwanda and the former Yugoslavia. In the third and fourth chapters, the cases that took place within the ICC are analyzed and compared on the basis of human rights. While making these comparisons, the aim of this study is to answer the question of whether the ICC can contribute to human rights. This study was conducted according to a case study within the qualitative research approach. In this framework, the importance of the thesis is to provide a Turkish and collective source of the mentioned cases.