Sosyal medya kullanımı ve dijital bir hastalık olarak stalking
Social media use and stalking as a digital disease
- Tez No: 915093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnternet teknolojisinin gelişip yenilenmesiyle birlikte sosyal medya kavramı önem kazanmıştır. Kullanıcılar, sosyal medyada oluşturdukları yeni dijital kimlikleri ile sanal ortamda beğenilme ve kabul görme iç güdüsü ile hareket ederler. Bu sebeple sosyal medya kullanıcıları, gündelik hayatlarında yaşamış oldukları anları gerçek olmayan bir şekilde kendilerini takip eden diğer bireylerle paylaşırlar. Sosyal medya mecralarının özellikleri arasında yer alan sanal özgürlük kavramı ile kullanıcılar, kendilerine ait olmayan farklı kimlikleri veya başkalarına ait olan görselleri kendi hesaplarına ekleyerek yeni bir dijital vücut yaratırlar. Bu aşamada teknolojik gelişim ve değişimler insan hayatı ve psikolojisi üzerinde etkilere sahiptir. Günümüzde internet kullanımının bilinçsiz ve süresiz kullanımı nedeniyle“dijital hastalıklar”baş göstermiştir. Bireylerin kolaylıkla ulaştıkları akıllı cep telefonları, bilgisayarlar vb. teknolojik cihazlar hastalıkların çoğalmasında etkili rol oynamaktadır. Dijital bir hastalık olarak literatürde yerini alan stalking kavramı ise, bireylerin mahremiyet duvarlarını aşmakta ve stalkerlar tarafından mercek altında kontrolsüzce bireylerin incelenmesine yol açmaktadır. Bu kişiler saatlerce profil ve paylaşım inceleyerek karşı taraf hakkında bilgi toplamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı sosyal medya ve stalking kavramlarını detaylı bir şekilde incelenerek sayısı her geçen gün artan dijital hastalıklarla bireylerin nasıl başa çıkacağının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
With the development and renewal of internet technology, the concept of social media has gained importance. With the new digital identities created by social media, users act with instincts that are not liked and accepted in the virtual environment. For this reason, social media users share the moments they experience in their ordinary lives with other people who follow them in an unreal way. With the virtual freedoms that are among the features of social media platforms, users create a new digital body divided into their own accounts with different identities that do not belong to them or stored images of their belongings. At this stage, technological developments and changes continue to exist on human life and psychology. Today, due to the unconscious and indefinite use of the internet,“digital spread”has begun. smart mobile phones, computers, etc. that can be accessed by parts play an effective role in the proliferation of technological products. Stalking methods in the literature with a digital possibility, on the other hand, overcome the privacy walls that can be done and are tried to be examined uncontrollably under the lens by stalkers. They collect information about the other party by examining the profile and sharing of these people. The social purpose of this product and the concepts of stalking are examined in detail to determine how the media will cope with the increasing number of digital spreads.