Sosyal koruma kapsamında; Türkiye ve Avustralya malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının karşılaştırılması
Within the scope of social protection; Comparison of disability, old age and death insurances in Türkiye and Australia
- Tez No: 915096
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Sosyal Hizmet, Insurance, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Birinci bölüm giriş kısmından oluşup çalışmamızın geniş bir özeti yapılmıştır. Sosyal koruma ve sosyal güvenliğin ortaya çıkmasının sebepleri sıralanmış ve neden Avustralya devletindeki sosyal güvenlik sistemi inceleme gereği duyulduğundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde; sosyal koruma ve sosyal güvenlik kavramlarının tanımları yapılmış ve tarihsel süreçlerinden bahsedilmiştir. Sosyal güvenlik araçlarının neler olduğu primli ve primsiz sosyal güvenlik sistemleri ile özel sigortacılık hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde incelemesi yapılan Avustralya Devleti'ne genel bakışla; coğrafi konumu, nüfusu, tarihi siyasi ve toplumsal yapısı incelenmiştir. Avustralya Devletinde sosyal güvenliği etkilemesi beklenen verilere bakılmış ve uygulanan sosyal güvenlik sistemine ait detaylara yer verilmiştir. Ayrıca malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarındaki şartlarının neler olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde sosyal güvenliği etkilemesi beklenen verilere bakılmış; malullük yaşlılık ve ölüm sigorta kollarının uygulamaları detaylandırılmıştır. Ülkemiz ile Avustralya Devleti arasında malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kolları karşılaştırmaya müsait bir çerçevede incelemesi, yapılmış ve Türkiye ile Avustralya arasındaki karşılaştırma hem mevzuat açısından değerlendirme hem de istatistiki veriler üzerinden etkinlik düzeyleri belirlenmeye çalışılarak gerçekleştirilmiştir. Dördüncü ve son bölüm olan kısım sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the legislation and data on old age, disability and death insurance branches between Turkey and Australia within the scope of social protection are analyzed from a comparative perspective. Our study consists of four chapters that follow each other in logical subject integrity consists of. The first part consists of an introduction and a broad summary of our study. The reasons for the emergence of social protection and social security are listed and it is mentioned why it is necessary to examine the social security system in the Australian state. In the second part, the concepts of social protection and social security are defined and their historical processes are mentioned. Information on social security instruments, premium and non-contributory social security systems and private insurance is given. In the third chapter, the geographical location, population, historical, political and social structure of the Australian State is analyzed. The data expected to affect social security in the Australian State are examined and the details of the social security system applied are included. In addition, the conditions for disability, old age and death pensions are stated. The data expected to affect social security in our country are examined; the applications of disability, old age and death insurance branches are detailed. Disability, old-age and survivors insurance branches between our country and the Australian State have been examined in a framework suitable for comparison, and the comparison between Turkey and Australia has been carried out by trying to determine the level of effectiveness both in terms of legislative evaluation and statistical data. The fourth and final section consists of conclusions and recommendations.