Non-spesifik bel ağrısı olan yaşlı bireylerde kırılganlığın gövde kası stabilizasyonu, denge ve fiziksel aktivite üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of frailty on trunk muscle stabilization, balance and physical activity in older adults with non-specific low back pain
  1. Tez No: 915110
  2. Yazar: DÖNDÜ NUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ABİT KOCAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER KARARTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızın amacı non-spesifik bel ağrısı olan yaşlı bireylerde kırılganlığın gövde kası stabilizasyonu, denge ve fiziksel aktivite üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya dahil edilen non-spesifik bel ağrısı tanısı almış 64 yaşlı birey, Fried Kırılganlık İndeksi'ne göre 20 kırılgan olmayan, 22 pre-kırılgan, 22 kırılgan olmak üzere gruplandırıldı. Çalışmaya katılan bireylerin sosyo-demografik bilgileri kaydedildi. Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile bilişsel durumları; Görsel Analog Skalası (VAS) ile istirahat, aktivite, uyku sırasındaki ağrı şiddeti; Basınçlı Biofeedback Cihazı ile gövde kası stabilizasyonu; Biodex Denge Sistemi ile denge ve düşme riski değerlendirildi. Ayrıca Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), 3 Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT) denge değerlendirmesinde; Düşme Riski Öz-Değerlendirme Ölçeği (DRÖ-DÖ) düşme riski belirlenmesinde kullanıldı. Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Değerlendirme Ölçeği (PASE) fiziksel aktivite değerlendirmesinde, Oswestry Engellilik Ölçeği (OEÖ) engellilik düzeyi değerlendirmesinde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of frailty on trunk muscle stabilization, balance and physical activity in elderly individuals with non-specific low back pain. 64 elderly individuals diagnosed with non-specific low back pain included in the study were grouped as 20 non-frail, 22 pre-frail and 22 frail according to the Fried Frailty Index. Socio-demographic information of the individuals participating in the study was recorded. Cognitive status was assessed with Standardized Mini Mental Test (SMMT); pain intensity during rest, activity and sleep with Visual Analog Scale (VAS); trunk muscle stabilization with Pressurized Biofeedback Device; and balance and fall risk with Biodex Balance System. In addition, Timed Up and Go Test (TUG) and 3-Meter Backward Walk Test (3MBWT) were used in the assessment of balance; Fall Risk Self-Assessment Scale (FRD-FRO) was used to determine fall risk. The Physical Activity Evaluation Scale for the Elderly (PASE) was used to assess physical activity and the Oswestry Disability Scale (ODS) was used to assess disability level.