Kompozı̇t rezı̇nlerı̇n vı̇skozı̇tesı̇ ve tabakalama şekı̇llerı̇nı̇n renk ve translüsentlı̇k algısı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
Effect of viscosity and layering form of composite resins on perception of color and translucentivity
  1. Tez No: 915109
  2. Yazar: SİNAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Diş yapılarının rehabilitasyonunda kullanılan materyaller, hastaların ve klinisyenlerin yararına sürekli olarak gelişmektedir. Son on yılda, yeni materyal üretim teknikleri ve teknolojileri, klinisyenler için dental materyallerin güvenilirliğini ve öngörülebilirliğini önemli ölçüde artırmıştır. Ancak, daimî başarı için doğru kombinasyonun seçilebilmesi en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, mine ve dentin dokusunu taklit etmek için kullanılan farklı viskoziteye sahip kompozit rezinlerin farklı tabakalama konfigürasyonlarında kullanılmasının renk algısı üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada farklı tabakalama yöntemlerini değerlendirmek amacıyla 2 pasta şeklinde kompozit rezin (Estelite Asteria, Charisma Diamond) ve 2 akışkan kompozit rezin (Estelite Universal Flow, GC Universal Injectable) seçilerek, 1 mm kalınlıkta ve 10 mm çapta, toplam 144 örnek hazırlandı; alt grup sayısı kompozit rezin olarak kullanılan body, dentin ve mine renklerinin her biri için 12 örnek disk hazırlandı. Örnekler 37 0C'de 24 saat bekletildikten sonra farklı konfigürasyonlarda sıralanıp CIELAB koordinatları dental spektrofotmetre cihazı ile (SpectroShade) siyah ve arka planlar kullanılarak ölçüldü. Elde edilen L*a*b* değerleri CIEDE2000, TP ve TPcomparative formüllerine yerleştirilerek ΔL, Δa, Δb, ΔE00, TP ve TPcomparative değerleri hesaplandı. Her bir kompozit rezin içindeki ve aynı konfigürasyondaki kompozit rezin grupları arasındaki tüm karşılaştırmalarda iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar ise Bonferroni testi ile incelendi. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Materials used in the rehabilitation of dental structures are continuously evolving for the benefit of both patients and clinicians. Over the past decade, new material production techniques and technologies have significantly increased the reliability and predictability of dental materials for clinicians. However, selecting the right combination for permanent success remains a significant challenge. In this study, we aim to evaluate the effect of using composite resins with different viscosities, designed to mimic enamel and dentin tissues, in various layering configurations on color perception. Methods: In this study, to evaluate different layering techniques, two paste composite resins (Estelite Asteria, Charisma Diamond) and two flowable composite resins (Estelite Universal Flow, GC Universal Injectable) were selected. A total of 144 specimens were prepared, each with a thickness of 1 mm and a diameter of 10 mm; the number of subgroups was 12 for each composite resin used for body, dentin, and enamel colors. After storing the samples at 37°C for 24 hours, they were arranged in different configurations, and their CIELAB coordinates were measured using a dental spectrophotometer (SpectroShade) with black and white backgrounds. The obtained L*a*b* values were placed into CIEDE2000, TP and TPcomparative formulas to calculate ΔL, Δa, Δb, ΔE00, TP, and TPcomparative values. Two-way ANOVA was used for all comparisons within each composite resin and among the same configuration composite resin groups. Multiple comparisons were examined using the Bonferroni test, with the significance level set at 0.05.