Tüketicilerin termal turizm tesisi tercihinde ağızdan ağıza pazarlamanın rolü: Esire Termal Turizm Tesisi örneği
The role of word-of-mouth marketing in consumers' preference for thermal tourism facilities: The case of Esire Thermal Tourism Resort
  1. Tez No: 915117
  2. Yazar: GÜNEŞ KURUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİ KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşen dünyada endüstrileşmenin ve kentleşmenin bir sonucu olarak insanlarda ortaya çıkan, çevre sorunları, termal tedavi gerektiren rahatsızlıkların ortaya çıkması, çalışan kesim içinde iş verimliliğini arttırmak için termal turizme önem verilmiştir. Turizm ekonomisi yönünden termal turizm hem tedavi için hem de reaksiyonel etkileşimlerde bulunmak için, 12 aya yayılmaktadır. Bu yönleriyle turizm endüstrisinde önemli bir yere sahip olan termal turizm işletmeleri, rekabette avantajlı olmak için ve müşteri portföyü 'nü arttırmak için, kazanç sağlamak için farklı stratejiler uygulamaktadırlar. İlk olarak termal turizm tesisine gelen turistlere unutamayacakları tecrübeleri yaşatmak, barınma gereksiniminin yanında görünüşü, tasarımı, rahatlığı ve de kalitesiyle çok iyi bir hizmet sunmaktır. Eşsiz bir tatil tecrübesi geçiren müşteriler çok iyi bir pazarlama aracıdır. Sonunda evine dönen müşteriler olumlu ya da olumsuz olan duygu ve düşüncelerini çevrelerine aktararak bilgi ve tecrübesinin ağızdan ağıza yayılmasını sağlar. Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin termal turizm tesisi tercihinde ağızdan ağıza pazarlamanın rolünü ölçülmeye çalışılmıştır. Bu konuyu araştırırken de Esire Termal Turizm Tesisine gelen tüketicilerden (turistlerden) yararlanılmıştır. Yapılan literatür çalışmasında turizm ve termal turizm ile ilgili çalışmalar olsa da Esire Termal üzerine herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışma yapılırken, Ağızdan Ağıza Pazarlama ve Tüketicilerin Termal Turizm Tesisleri Tercihinde, Bansal, H. S. ve Voyer, P. A. (2000) aldıkları ifadeleri Türkçe 'ye çeviren, Kılıçer, T. (2006), Karaca, Y. (2010)'nin Tüketicilerin Satın Alma Karar Sürecinde Ağızdan Ağıza Pazarlama ile ilgili ifadeleri, Kutluk, A. (2012), Hizmet Sektöründe Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Müşterilerin Satın Alma Karar Sürecine Etkisi ile ilgili olan ifadelerinden faydalanılmıştır. Tüketicilerin Termal Turizm Tesisi Tercihinde Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Rolü: Esire Termal Turizm Tesisi Örneği araştırmasında termal turizm tesisine gelen turistlere uyguladığımız yüz yüze anket tekniği yöntemine, IBM SPSS 26 analiz programı ile veriler analiz edilmiştir. Ölçekteki Demografik Özelliklere ve Tatil ve Seyahat Bilgileri ifadelerine, Betimleyici (Tanımlayıcı) İstatistikler, Crosstabs Analizi uygulanmıştır. Tüketicilerin termal turizm tesisi tercihi ölçeği ifadelerine ve Ağızdan ağıza pazarlama ölçeği ifadelerine Faktör Analizi, T-Testi, Anova Testi, Korelasyon ve Regresyon analizleri uygulanmıştır. Bu çalışmada termal turizm sektöründe faaliyet gösteren Esire Termal Turizm Tesisine gelen 222 kişiye uygulanan anket sonucunda tüketicilerin termal turizm tesisi tercihinde ağızdan ağıza pazarlamanın etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalising world, as a result of industrialisation and urbanisation, environmental problems, the emergence of diseases requiring thermal treatment, thermal tourism has been given importance in order to increase work efficiency in the working segment. In terms of tourism economy, thermal tourism is spread over 12 months both for treatment and for reactional interactions. Thermal tourism enterprises, which have an important place in the tourism industry with these aspects, apply different strategies to gain profit in order to be advantageous in competition and to increase their customer portfolio. First of all, it is to provide unforgettable experiences to the tourists coming to the thermal tourism facility, to provide a very good service with its appearance, design, comfort and quality as well as the need for accommodation. Customers who have a unique holiday experience are a very good marketing tool. Customers returning home at the end of the holiday transfer their positive or negative feelings and thoughts to their environment and spread their knowledge and experience by word of mouth. The aim of this research is to measure the effect of word-of-mouth marketing on consumers' preference for thermal tourism facilities. While investigating this issue, consumers (tourists) coming to Esire Thermal Tourism Facility were utilised. Although there are studies on tourism and thermal tourism in the literature study, no study on Esire Thermal was found. In this study, the statements of Bansal, H. S. and Voyer, P. A. (2000) on Word of Mouth Marketing and Consumers' Preference for Thermal Tourism Facilities, Kılıçer, T. (2006), Karaca, Y. (2010) on Word of Mouth Marketing Communication in Consumers' Purchase Decision Process, Kutluk, A. (2012) on the Effect of Word of Mouth Marketing in the Service Sector on Customers' Purchase Decision Process were used. The Role of Word of Mouth Marketing in Consumers' Preference for Thermal Tourism Facility: In the Esire Thermal Tourism Facility Case Study, the face-to-face survey technique method applied to the tourists coming to the thermal tourism facility was applied and the data were analysed with IBM SPSS 26 analysis programme. Descriptive Statistics and Crosstabs Analysis were applied to the statements of Demographic Characteristics and Holiday and Travel Information in the scale. Factor Analysis, T-Test, Anova Test, Correlation and Regression analyses were applied to the statements of consumers' thermal tourism facility preference scale and word-of-mouth marketing communication scale. In this study, as a result of the questionnaire applied to 222 people who came to Esire Thermal Tourism Facility operating in the thermal tourism sector, it was concluded that word-of-mouth marketing communication has an effect on consumers' preference for thermal tourism facilities.