Sağlık sektöründe sosyal medya temelli ağızdan ağıza pazarlamanın marka bilinirliğine etkisi
The effect of social media-based word of mouth marketing on brand awareness in the health sector
  1. Tez No: 915116
  2. Yazar: BELGİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlık sektöründe ağızdan ağıza pazarlama çalışmalarının, marka tanınırlığı ve farkındalığı üzerinde etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Sağlık sektöründe her ne kadar ağızdan ağıza pazarlama ve marka tanınırlığı ile ilgili çalışmalar bulunuyor olsa da ağızdan ağıza pazarlamanın, marka tanınırlığı ve farkındalığı üzerindeki etkisine yönelik ve marka tanınırlığı ile farkındalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimsel bir kanıta rastlanmamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma verileri 2023 yılının ilk yarısında Kütahya'da toplanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve sosyal medya kullanımlarını sorgulayan form ile diğer ölçekler elektronik ortama (Google Forms) aktarılarak 18 yaş ve üstünde Kütahya'da yaşayan bireylere gönderilmiştir. Katılımcıların ağızdan ağıza pazarlama çalışmalarına yönelik düşüncelerini anlamak için Uzunselvi (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sosyal Medya Temelli Ağızdan Ağıza Pazarlama Ölçeği”ile sağlık sektöründe marka tanınırlığı konusunda katılımcıların düşüncelerini almak için Demir (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Marka Bilinirliği Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine whether word-of-mouth marketing campaigns have an effect on brand recognition and awareness in the healthcare sector. Although there are studies on word-of-mouth marketing and brand awareness in the healthcare sector, there is no scientific evidence on the effect of word-of-mouth marketing on brand awareness and the relationship between brand recognition and brand awareness. Materials and Methods: The study data were collected in Kutahya in the first half of 2023. The form asking about the demographic characteristics and social media use of the participants, as well as other scales, were transferred to an electronic form (Google Forms) and sent to individuals aged 18 years and older living in Kutahya. The Social Media-Based Word-of-Mouth Marketing Scale adapted into Turkish by Uzunselvi (2019) was used to understand the participants' thoughts about word-of-mouth marketing activities, and the Brand Awareness Scale adapted into Turkish by Demir (2018) was used to obtain the participants' thoughts about brand awareness in the health sector.