Yabancılık unsuru taşıyan uzaktan çalışmalarda Türk mahkemelerı̇nı̇n mı̇lletlerarası yetkı̇sı̇ ve uygulanacak hukuk
International jurisdiction of Turkish courts and applicable law for remote work with foreign element
- Tez No: 915136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MESCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma hayatı, sosyal hayatın bir parçası olarak yaşanan gelişmelerin en hızlı şekilde etkilediği alanlardan biridir. Sürekli değişim ve gelişim gösteren çalışma hayatının kurallarını ve standartlarını belirleyen hukuki düzenlemeler de bu değişim ve gelişimin bir parçası olarak daima güncel kalmalıdır. Çağımızın en hızlı gelişim gösteren alanlarından biri olan teknolojinin de istihdam politikalarıyla bu politikalar doğrultusunda şekillenen normatif düzenlemeler üzerindeki etkisi artık tartışmaya yer bırakmayacak kadar belirgindir. 2019 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi çalışma hayatında yeni arayış ve uygulamalara geçişi hızlandırmıştır. Kimi çalışma türleri hali hazırda uygulanagelmekle birlikte, pandemi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri doğrultusunda özellikle uzaktan çalışma gibi atipik çalışma türlerine daha sık başvurulmuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte uluslararası iletişimin hem ticari hem ekonomik hem de sosyal boyutuyla artması kuşkusuz çalışma ilişkilerini de doğrudan etkilemiştir. Ülkeler arası ve denizaşırı çalışmalar ve bunun bir sonucu olarak yabancılık unsuru içeren çalışmalar artık daha sık karşımıza çıkmaktadır. Bu tür çalışmalar neticesinde doğabilecek potansiyel iş uyuşmazlıkları da kendine özgün problemleri beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
As a part of social life, work life is one of the areas most rapidly affectted by developments. Legal regulations that determine the rules and standards of working life, which is constantly chancing and developing should always remain up-to-date as a part of this change and development. The impact of technology, which is one of the fastest developing areas of our age, on employment policies and normative regulations shaped in line with these policies is now too evident to leave room for discussion. The Covid-19 pandemic, which emerged in 2019 and affected the whole world, accelerated the transition to new searches and practices in working life. Although some types of work are already practiced, in line with the health measures taken due to the pandemic, atypical types of work, such as remote work, have been used more frequently. The increase in international communication in terms of both commercial, economic and social dimensions with the developing technology has undoubtedly directly affected labor relations. Inter-country and overseas work and, as a result, work involving an element of foreignness are now more frequent. Potential labor disputes that may arise as a result of such work bring with them unique problems.