Çocuk ve gençlerin anneleri ile olan ilişkilerinin karşılıklı olarak algılanışının incelenmesi
Examine of the reciprocal perception of children and youngs with mothers relationships
- Tez No: 91515
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
7- ÖZET Araştırmanın amacı; anne-çocuk-genç ilişkilerinde anne reddi davranışlarının algı lanma düzeyim inceleyerek, bu bireylerin birbirleri ile sağlıklı bir ilişki yaşayıp yaşa madıklarım belirlemektir.Araştırmamn evrenim, İstanbul il sınırlan içinde yaşayan top lum, örneklemi ise 7-11 yaş arası 50 çocuk, 12-18 yaş arası 50 genç ve 100'ü aynı ço cuk ve gençlerin anneleri olmak üzere toplam 200 birey oluşturmuştur. Bu araştırma verilerini toplamak amacıyla 2 anket formu ile aile kabul ve reddetme Öl çeği ( çocuk formu ) ve aile çocuk ilişkileri ölçeği (anne formu) kullanılmıştır. Anket 1 formu çocuk ve gençlerin demografik özelliklerini ve bazı özel bilgileri belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilmiş 20 sorudan oluşmaktadır. Anket 2 formu annelerin demografik özelliklerini ve bazı özel bilgileri belirlemek için araştırmacı tarafından ge liştirilmiş 28 sorudan oluşmaktadır. Aile kabul ve reddetme ölçeği Rohner, Saavedra ve Gramım tarafından gehştirilmiş, Fatoş Erkman ve Tansel Erdem tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılarak Türk toplumuna uyarlanmıştır. Aile çocuk ilişkileri öl çeği, Rohner, Saavedra ve Gramım tarafından geliştirilmiş, Fatoş Erkman ve Miryam Anjel tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılarak Türk toplumuna uyarlan mıştır. Araştırma verileri IBM uyumlu bilgisayarda SPSS programı ile yüzdeleme, varyans analizi, student-t testinden yararlanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; gençlerin anne reddi algılama düzeyleri çocuklardan daha yüksek, çocukların ve gençlerin anne reddi algılamaları düzeyleri annelerinden daha yüksek, gençlerin armelerinin anne reddi algılamaları çocukların annelerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Okulda ve çevrelerindeki yaşıtlarıyla ilişkilerini orta olarak değerlendiren çocukların anne reddi algılamalan,anneleri tarafından sık sık dayakla ce zalandırılan gençlerin anne reddi algılamaları, kardeşleri ile ilişkilerini kötü olarak de ğerlendiren gençlerin anne reddi algılamaları yüksek bulunmuştur. Sorumluluklan ne deniyle sık sık zorlanan çocuk annelerinin, sağlık problemleri olan gençlerin anneleri nin, aüelerinin gelir durumu kötü olan genç annelerinin red algılamaları yüksek bulun muştur. 80
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY The purpose of this study was to investigate the perception level of behavior of mother refusing inrelationships between mother and child and young and to detect wheter they experience healthy relationships. Data was collected from 200 subjects, 50 of whom are children of 7-1 1 years old, 50 are young of 12-18 years old and 100 are the mothers of these subjects. In order to collect the data two different questionnaires ( Questionnaire 1 and Questionnaire 2 ) and two scales ( Parental Acceptance-Rejection Scale Child Form and Parental Acceptance-Rejection Scale Mother Form).Questionnaire lis consisted of 20 questions developed by the researcher to determine demographic charecteristics of children and young and some special informations. Questionaire 2 is consisted of 28 questions developed by the researcher to determine demografic charecterstics of the mothers and some special information. Parental Acceptance-Rejection Questionnaire ( mother form ) has been developed by the Rohner, Saavedra and Gramım and adapted into Turkish by Fatoş Erkman and Miryam Anjel who performed the validity and reliability studies for the questionnaire Parental Acceptance-Rejection Questionnaire ( child form ) has been developed by the Rohner, Saavedra and Granum and adapted into Turkish by Fatoş Erkman and Tansel Erdem who performed the validity and reliability studies for the questionnaire. The data has been evaluated by variance analyse, student- 1 test and percentage test of SPSS program. In conclusion, we found that the young perception level of maternel refusing was higher than childrens', children' and young' was higher than mothers' and the young's mothers' was higher than children's mothers'. Maternal refusal perception level of children evaluating their relationships with of the peers in the school and the environment as moderate, that of young often punished with beating and that of young evaluating their relationship with the sibling as bad were founded to be high. Maternal perception of their refusal behavior against children was founded to be high in young's mothers having health problems, in those level of income. 81