Koroner anjiyolu kalp hastalarında plazma homosistein ve t-PA düzeyleri ile lipid peroksidasyon ürünlerinin tıkalı damar sayısı yönünden incelenmesi
The Investigation of the relationship between the number of obstructed vessels and the levels of plasma homocysteine, t-PA and lipid peroxidant products in patients with coronary heart diseases
  1. Tez No: 91514
  2. Yazar: AHU SARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Atheroskleroz patogenezi üzerinde yapılan çalışmalar, bu konu üzerinde yaş, cinsiyet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, diabet, obesite, hiperglisemi, HDL kolesterol düşüklüğü, stres gibi çeşitli risk faktörlerinin rol oynadı ğı nı göstermektedir. Son dönemlerde yapı lan çaİJ şmalar, hiperhomosisteinemi'nin de önemli risk faktörü olarak dikkate alı nması gerektiğini ileri sürmektedir. Hiperhomosisteinemi, plazma homosistein yüksekliğidir. Homosistein metabolizmasında yer alan enzimlerde görülen defektler, bazı vitaminler de görülen yetersizlikler, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve bazı kronik hastalıklar hiperhomosisteinemi nedenleri arasında yer almaktadır. Yüksek homosistein düzeyi, bir yandan lipid peroksidasyonunu arttırırken diğer yandan endotelyal hücreler üzerine sitotoksik etki de yapabilmektedir. Endotel hücrelerinde meydana gelen hasarın yol açtığı nedenlerden bir tanesi doku tip plasmiııojen aktivatör sentez ye sekresyonunu etkilemesidir. Yapılan bu çalışmada tıkalı damar sayılarına göre gruplandırılan atherosklerozlu hastalarda ve kontrol grubunda plazma homosistein ve doku tip plasminojen aktivatör düzeyleri tayin edildi. Tüm atherosklerozlu hastalarda plazma MDA düzeyleri kontrollere oranla anlamlı olarak yüksek bulundu. Plazma homosistein düzeyleri yine tüm atherosklerozlu hastalarda kontrollere oranla anlamlı olarak yüksek bulundu. Ayrıca 2 ve 3 damarı tıkalı hastalarda N damarlı ve 1 damarı tıkalı hastalara göre anlamlı olarak yükseklik saptandı. Plazma doku tip plasminojen aktivatör düzeyi bakıldığında ise, atherosklerozlu hastalarda kontrollere oranla anlamlı bir düşüklüğü saptandı. Her üç parametre arasında yapılan korelasyon analizlerinde anlamlı bir ilişki 77her üç parametrenin atherosklerozlu hastalarda anlamlı olarak değiştiğini özellikle homosisteinin de lıkab damar sayısına paralel olarak değerlendirilebilecek değişimlerin gözlendiği anlaşılmaktadır. Hasta sayısının arttırılması ile bu parametreler arasında anlamlı ilişkinin olabileceği düşünülmektedir. 7X
Özet (Çeviri)
PLASjVIA HOMOCYSTEINE, T-PA AND LIPID PEROXIDATION LEVELS IN CORONARY HEART DISEASE. ABSTRACT Studies implicate age, sex, hypertansion, hypercholesterolemia, diabetes, obesity, hyperglycemia, low HDL cholesterol level, stress are major factors at atherosclerosis pathogenesis. Hyperhomocysteinemia is another important risk factor. Hyperhomocysteinemia defined as high levels of plasma homocysteine. Enzyme defects in homocysteine methabolism, vitamin deficiency, age, sex, cigarette smoking, some chronic diseases are hyperhomocysteinemia etiologies. High plasma homocysteine levels results lipid peroxidation and endothelial cytotoxic effects. T-PA synthesis and secretion from endothelial cell is the majör effect. In this study patients groyped acuarding to occluded vessel number and plasma MDA, homocysteine, t-PA levels are measured. MDA levels found signifreantly high atherosclerotic patients. T- PA levels found significantly low atherosclerotic patients. Every three parametres changes mean ratio in the atherosclerotic patients. We thinks to be means this parametres with increased patients. 70 tC Y0HBHÖ?BETİM KUHULi' mmMMmmton merkez*