Radius distal uç kırıklarının rehabilitasyonunda düz su ve tuzlu suyun elin fonksiyonları üzerine etkileri
A Randomized and controlled study upon effect of the partial baths with salt (NaCl) in the treatment of radius distal fractures after immobilization
  1. Tez No: 91516
  2. Yazar: HAMİYET YÜCE (BULUŞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
57 ÖZET S.B. Haseki Hastanesi ve Ortopedi Polikliği'nde kapalı redüksiyon + alçı tespiti ile tedavi edilen, yaş ortalaması 55±12 olan 54 radius distal uç kırıklı hasta ça lışmaya alınmıştır. Fizyoterapi programına immobilizasyondan sonra başlandı, îmmobilizasyon süresi 4-5 hafta idi. Tüm hastalara düz su ve tuzlu su banyolarından so ra aynı standart egzersiz programı uygulandı. Çalışmaya alınan hastalar üç gruba ayrıldı; 1. gruba düz su banyosu, 2.gruba %2'lik tuzlu su banyosu, 3. gruba %5'lik tuzlu su banyosu, 34-36°C derecede uygulandı. Kısmi kol banyolarına alçı çıkarıldıktan sonraki günde başlandı ve 20 dakika haftada 3 kez olmak üzere 3 hafta süresince uygulandı. Alçı çıkarılmasından sonraki günde ve 3 hafta banyo uygulamalarından son ra; ödem, ağrı, hareket açıklığı, kavrama kuvveti (güçlü tutma, üçlü tutma, lateral tutma) ve işe dönüşü kapsayan sübjektif ve objektif parametreler değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel analizi paired-t testi ve Chi-squared testi kullanılarak yapıldı. Ayrıca Green & O'Brien skorlama sistemini de kullandık. Ödem, ağrı, eklem hareketi açıklığı ve kavrama kuvvetleri değerleri her üç gruptada tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı idi. Gruplar arasında ise ödem ve ağrı değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlılık yoktu, hareket açıklığı, güçlü tutma, üçlü tutmadaki artış tuzlu su grubunda istatistiksel olarak anlamlı idi. Çalışmamızda tuzlu su kullanımının radial distal uç kırığı hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve elin fonksiyonel sonuçlarım önemli ölçüde arttırdığını söy leyebiliriz. Ancak uzun ve seri tuzlu su banyo uygulamalarının kesin sonuçlar için ge rekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The study included 55 volantary patients (mean age 55±12) with radius fractures who treated with open reduction + plaster cast from outpatient clinics of Ha seki Hospital of Istanbul. Physiotherapy started the day after the fracture had been im mobilization. The immobilization period was four and five weeks from the day the fracture was finally treated. Programme, consisting the standart exercises after baths, was identical for patients. The study patients were divided into three groups; First group was treated with tap water baths, second group with %2 NaCl baths, third group with %5 NaCl baths. The temperatures of all baths was skin temperature (34-36°C) and partial bath method was used. Bath therapies were started second day after removal plaster cast and were applied for 20 minutes 3 times per week for 3 weeks. Subjective and Objective parameters assessed at each examination (2. day and 3 weeks) included; edema, pain, range of motion, grip strength (power grip, pulp grip, kaypinch). Statistical analysis of the results was carried out using paried-t tests and chi- squared test. In addition, we also used the modified scoring system of Green and O'Brien. According to results before and after treatment, there were significant dif ferences in edema, pain, range of motion and grip strength both tap water baths and %2- %5 NaCl water baths. At comparing three groups; there were no significant differences in edema and pain after water baths with NaCl whereas there was an increase in range of motion and power grip, pulp grip.