Kavite dezenfektanlarının çok ve tek basamaklı dentin bonding sistemlerinin dentine tutunması üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the effect of cavity disinfectans on the bond strength of simplified and multistep dentin bonding systems to dentin
  1. Tez No: 91517
  2. Yazar: ESRA CANSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
86 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, % 2 klorheksidin ve % 1 benzalkonyum klorid bazlı 2 kavite dezenfektanının çok basamaklı All Bond 2 ve Optibond ile tek basamaklı One Step ve Optibond Solo dentin bonding sistemlerinin dentine bağlanması üzerine etkisinin makas ve çekme kuvvetlerine direnç göz önüne alınarak araştırılmasıdır. 120 adet çürüksüz çekilmiş insan dişi silindirik metal kalıplar içerisinde otopolimerizan akrilik ile bloklandı. Her dişin oklüzal minesi 180 gritlik silikon karbit zımpara ile dentin açığa çıkana kadar aşındırılmış, elde edilen yüzeyel dentinde 600 gritlik silikon karbit zımpara kullanılarak smear tabakası standardize edildi. Dentin yüzeylerinde adezyonun sağlanacağı alan, ortasında 3 mm çapında boşluk bulunan adezif bantların uygulanması ile sınırlandırıldı. Hazırlanan örnekler rastgele seçilerek her grupta 5 adet olmak üzere 24 gruba ayrıldı; 12 grupta makas, 12 grupta ise çekme kuvvetlerine karşı direnç ölçümü yapıldı. Kavite dezenfektanları ve dentin bonding sistemleri sınırlandırılan adezyon alanına üretici firmaların talimatları doğrultusunda uygulandı. Makas kuvvetlerine karşı direncin ölçüldüğü deneyde kompozit rezin dentin yüzeyine yerleştirilen ve ortasında 3 mm çap ve yüksekliğinde boşluğu bulunan pleksiglas kalıp yardımıyla uygulandı ve kompozit polimerizasyonunu takiben kalıp çıkartıldı. Çekme kuvvetlerine direncin ölçüldüğü deneyde ise, ortasında kompozit rezinin uygulandığı 3mm çap ve yükseklikte hafif konik boşluğu olan pleksiglas kalıp, test aygıtına bağlanmanın sağlanabilmesi için örnek üzeride bırakıldı. Örnekler 24 saat 37°C'hk distile suda bekletildikten sonra, makas ve çekme kuvvetlerine karşı direncin ölçülmesi için,l mm / dak hız ile kuvvet uygulayan yatay çekme cihazına bağlandı. Kilogram cinsinden kaydedilen kopma anındaki değerler MPa'a çevrildi.
Özet (Çeviri)
88 8. SUMMARY The purpose of this in vitro study was to investigate the effect of two cavity disinfectants, a % 2 chlorhexidine and a % 1 benzalkonium chloride solution, on the shear and tensile bond strengths of the multistep dentin bonding agents All Bond 2 and Optibond and by the simplified step dentin bonding agents One Step and Optibond Solo to dentin. 120 non carious extracted human third molars were mounted in cylindiric metal molds with self-cure acrylic resin. The occlusal enamel of each tooth was ground flat, using 180 grit silicon carbide abrasive paper to expose dentin and then the superficial dentin surface was polished with 600 grit silicon carbide paper to standardize the smear layer. The bonding area was demarcated by placing a piece of vinyl tape, in which a 3mm diameter hole had been punched, over the prepared dentin surface. The specimens were randomly assigned to 24 groups with 5 samples in each, 12 groups for shear testing and 12 for tensile testing. Cavity disinfectants and the dentin bonding agents were applied over the demarcated bonding area according to manufacturers instructions. For shear testing, the composite resin was applied into a plexiglass mold (with 3 mm in diameter and 3mm in height) which was removed after light curing was performed. For tensile testing the composite resin was applied into another plexiglass mold with 3mm in diameter and 3 mm in height which was left on the specimen to be mounted to the testing machine. After the bonded specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 hours, they were mounted in a horizontal tensile machine with a crosshead speed 1mm / min. for the measurement of the shear and tensile bond strengths. The bond strengths were recorded in kilograms and converted to MPa. The results were analyzed using one-way ANOVA. The mean shear bond strengths of the multi and simplified step bonding systems used in this study; All Bond 2, Optibond, One Step and Optibond Solo were not89 significantly different from each other while the mean tensile bond strengths were different.