Baş boyun tümörlerinin radyoterapisinde günlük çıkış dozlarının epıd dozimetrisiyle araştırılması
Investigation of daily output doses in radiotherapy of head and neck tumors with epid dosimetry
  1. Tez No: 915168
  2. Yazar: SEDA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Baş boyun kanserli hastaların radyasyon ile tedavisinde zayıflamayla beraber bazı anatomik ve hacimsel değişimler, dozun başlangıçta planlanan doğrulukta tamamlanmasını etkilemektedir. Dozun istenilen doğrulukta verildiğinden emin olunması in vivo dozimetri ile mümkündür. Halcyon cihazında bulunan EPID (Elektronik Portal Görüntüleme Cihazı) sayesinde bu mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Eclipse TPS (Tedavi Planlama Sistemi)'de VMAT (Volümetrik Ayarlı Ark Terapi) tekniği ile planları oluşturulan ve Varian Halcyon cihazında tedavi olan 10 iki ark alanlı ve 10 üç ark alanlı toplam 20 baş boyun kanserli hastaların günlük çıkış dozlarının EPID dozimetrisiyle araştırılmasıdır. Halcyon cihazında tedaviye girip tedavileri tamamlanmış olan 20 hastanın, EPID dozimetrisi kullanılarak günlük çıkış dozları elde edilerek ilk gün referans alınmış ve gama analizi yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Yapılan tez çalışmasının sonucunda, hastanın güvenliği ve tedavinin doğruluğu açısından her tedavi öncesinde yalnızca kemik yapıların oturtulmasının yeterli olmadığı; parotisler, dil veya hava yollarındaki anatomik değişikliklerin de göz önünde bulundurulması gerektiği görülmüştür. Bu bölgelerdeki zayıflamaya bağlı hacimsel değişiklikler kontrol edilip düzeltilmediğinde, hastada planlanan dozun hedefe ulaşmadığı veya istenilen doğrulukla verilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the treatment of head and neck cancer patients with radiation, some anatomical and volumetric changes along with attenuation affect the completion of the dose with the initially planned accuracy. It is possible to ensure that the dose is given with the desired accuracy with in vivo dosimetry. This is possible thanks to the EPID (Electronic Portal Imaging Device) in the Halcyon device. The aim of this study is to investigate the daily exit doses of 20 head and neck cancer patients whose plans were created with the VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) technique in the Eclipse TPS (Treatment Planning System) and treated with the Varian Halcyon device with 10 two-arc field and 10 three-arc field, using EPID dosimetry. The daily exit doses of 20 patients who entered and completed treatment with the Halcyon device were obtained using EPID dosimetry, and the first day was taken as a reference and compared with the gamma analysis method. As a result of the thesis study, it was concluded that in terms of patient safety and the accuracy of the treatment, it is not enough to place the bone structures alone before each treatment; It has been observed that anatomical changes in the parotid glands, tongue or airways should also be taken into account. When volumetric changes due to attenuation in these regions are not controlled and corrected, it has been determined that the planned dose does not reach the target in the patient or cannot be given with the desired accuracy.