Cisplatin kullanımına bağlı oluşan böbrek hasarında kannabidiolün etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cannabidiol on kidney damage caused by cisplatin use
  1. Tez No: 915167
  2. Yazar: MEHMET ABDULKADİR SEVÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AŞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cisplatin (CIS), kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir kemoterapötik ajandır, ancak böbrek fonksiyonlarında ciddi hasarlara yol açmaktadır. Kannabidiol (CBD), hint kenevirinden elde edilen nonpsikoaktif bir bileşen olup anti-inflamatuar, antioksidan, antiapoptotik etkilerle doku koruyucu özelliğe sahiptir. Bu çalışmada yüksek doz CIS uygulamasına bağlı gelişen nefrotoksisitede CBD'nin koruyucu özelliklerinin moleküler olarak detaylandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 32 adet erkek Wistar Albino sıçan rastgele olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır (n=8). Gruplar: Kontrol, CIS (7.5 mg/kg, intraperitoneal tek doz), CBD (5 mg/kg/gün, intraperitoneal 5 doz) ve (CIS+CBD) şeklinde oluşturulmuştur. 5.günün sonunda abdominal insizyonu takiben cerrahi eksanguinasyon yapılarak sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Alınan böbrek dokularında histopatolojik, immünohistokimyasal (tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa), kaspaz-3 (Cas-3), indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS)), biyokimyasal [total oksidan durum, total antioksidan durum, oksidatif stres indeksi (OSİ), üre, kreatinin] ve genetik [Sirtun1 (SIRT1), p53, Bcl2 ilişkili X protein (Bax), B-Hücre Lenfoma geni 2 (Bcl2), Kelch-benzeri ECH-ilişkili protein 1 (Keap-1), (Nrf2), Hem oksijenaz(HO-1)] analiz yapılmıştır. Hasar grubunda histopatolojik bulgularda, TNF-alfa, Cas-3, iNOS immün ekspresyonlarında, biyokimyasal olarak OSİ, üre, kreatinin seviyelerinde, genetik olarak p53, Bax mRNA ekspresyonlarında artış gözlenirken SIRT1, Bcl2, Keap-1, Nrf2, HO-1 mRNA ekspresyonlarında azalma gözlenmiş. CBD tedavisi ile tüm bulgular tersine çevrilmiştir. Bu sonuçlar ışığında CBD'nin farklı mekanizmalar üzerinden direk ve indirek anti-inflamatuar, antioksidan, antiapoptotik etkiler gösterdiği bulunmuştur. CBD'nin bu özellikleri sayesinde CIS nefrotoksisitesini azaltabileceği ve kemoterapi alan hastalarda tedavi rejimine eklenebilir bir ajan olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (CIS) is a widely used chemotherapeutic agent in cancer treatment, but it causes severe nephrotoxicity, leading to significant kidney dysfunction. Cannabidiol (CBD), a non-psychoactive compound derived from cannabis, possesses tissue-protective properties by anti-inflammatory, antioxidant, and anti-apoptotic effects. This study aimed to elucidate the molecular protective effects of CBD in nephrotoxicity induced by high-dose CIS administration. In the study, 32 male Wistar Albino rats were randomly divided into 4 groups (n=8): Control, CIS (7.5 mg/kg, single intraperitoneal dose), CBD (5 mg/kg/day, intraperitoneal for 5 days), and CIS+CBD. On the 5th day, rats were sacrificed following abdominal incision, surgical exanguination was performed. Histopathological, immunohistochemical [tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha), caspase-3 (Cas-3), inducible nitric oxide synthase (iNOS)], biochemical [total oxidant status, total antioxidant status, oxidative stress index (OSI), urea, creatinine], and genetic [Sirtuin 1 (SIRT1), p53, Bcl2-associated X protein (Bax), B-cell lymphoma 2 (Bcl2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (Keap-1), nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2), heme oxygenase-1 (HO-1)] analyses were performed on the kidney tissues. In the CIS group, histopathological findings showed increased immunoexpression of TNF-alpha, Cas-3, and iNOS, as well as elevated OSI, urea, creatinine levels biochemically, and p53 and Bax mRNA expression genetically. Conversely, there was a decrease in SIRT1, Bcl2, Keap-1, Nrf2, and HO-1 mRNA expression. Treatment with CBD reversed all of these findings. Based on these results, CBD exhibited both direct and indirect anti-inflammatory, antioxidant, and anti-apoptotic effects through various mechanisms. These findings suggest that CBD could reduce CIS-induced nephrotoxicity and may be considered as a potential adjunct in chemotherapy regimens for cancer patients.