Farklı kavite dezenfektanlarının farklı etching modlarda uygulanan universal adezivin mikro-makaslama bağlanma dayanımına etkisi
- Tez No: 658640
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kavite dezenfektanlarının farklı asitleme modlarda uygulanan universal adezivin mikro-makaslama bağlanma dayanımına etkisinin invitro incelenmesidir. Bu çalışma için 80 adet yeni çekilen insan üçüncü azı dişi toplanmış, temizlenmiş ve distile su içerisinde bekletilmiştir. Her dişte oklüzal mine, düz dentin yüzeyleri elde etmek için su soğutma altında bir kesme makinesi (Micracut 201, Metkon, Türkiy) ile çıkarılmıştır ve daha sonra kendiliğinden sertleşen bir akrilik rezin içine gömülmüştür. Ortaya çıkan oklüzal dentin yüzeyleri, standart bir smear tabakası oluşturmak için su soğutması altında 600-grit silikon karbid kağıdı ile aşındırılmıştır. 80 diş 3 farklı kavite dezenfektanı (OzoneDTA (Apoza, TAİWAN), Klorheksidin (CHX) (%2, Bisco, SCHAUMBERG) , Süperoksit su (SPO) (Medilox, TÜRKİYE)), ve herhangi bir dezenfeksiyon işlemi ugulanmayan kontrol grubu olacak şekilde 4 ana gruba ve her ana grupta Single Bond Universal (SBU) (3M ESPE, St Paul, ABD) adezivin etch-and-rinse ve self-etch teknikle uygulanmasına göre 2 alt gruba ayrılarak rastgele dağıtılmıştır. Kavite dezenfektanı uygulamasından sonra adeziv uygulanan yüzeylere 1.5 mm uzunluğunda ve 0,8 mm çapında polietilen tüpler (Unomedical, Conva-Tec Limited, İngiltere) yerleştirilerek, içerisine kompozit rezin (Clearfil Majesty Flow A2, Kuraray Noritake Dental Inc.) yerleştirilmiş. Ardından polietilen tüpler bistüri yardımıyla uzaklaştırılmıştır. 80 örneğe, elektronik bir termal siklus cihazı (Thermocycler the 1100, SD Mechatronik, Almanya) kullanılarak 10.000 siklus uygulanmıştır. Daha sonra Mikro Makaslama bağlanma dayanımları (μSBS) universal test cihazı ile ölçülmüştür (Z010, Zwick, Ulm, Almanya). Mikro-makaslama testi sonucunda kompozitin dişten koptuğu bölgeler başarısızlık tipi analizi için 25 büyütmede steromikroskop (M3Z, Leica Microsystems, Wetzlar, Almanya) ile değerlendirilmiştir. . Her gruptan bir örneğin rezin-dentin arayüzleri TEM ((FEI Inspect F50 FEQ, Thermo Fisher Scientific Inc., Oregon, ABD) ile gözlenmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, universal adeziv etch-and-rinse teknikle uygulandığında en yüksek μSBS gösteren kavite dezenfektanı OzoneDTA, en düşük μSBS gösteren CHX olarak bulunmuştur. SPO ve kontrol grubu aynı değerlere sahip olup μSBS'ne etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of different cavity disinfectants on the micro-shear bond strength of the universal adhesive applied in different etching modes as invitro. For this study, 80 freshly extracted sound human third molars were collected, cleaned and stored in distilled water. In each tooth, the occlusal enamel was removed by a cutting machine (Micracut 201, Metkon, Turkey) under water cooling to obtain flat dentin surfaces and then embedded in a self-curing acrylic resin. The resulting occlusal dentin surfaces were etched with 600-grit silicon carbide paper under water cooling to form a standard smear layer. 80 teeth, three different cavity disinfectant (OzoneDTA (APOZA, Taiwan), Chlorhexidine (CHX) (2% Bisco, Schaumberg), Super-oxide water (SPO) (Medilox, Turkey)), and such that any disinfection procedure APPLIED untreated control group 4 Single Bond Universal (SBU) (3M ESPE, St Paul, USA) was divided into 2 subgroups according to the application of the adhesive with etch-and-rinse and self-etch technique and randomly distributed in each main group. After the cavity disinfectant application, 1.5 mm long and 0.8 mm diameter polyethylene tubes (Unomedical, Conva-Tec Limited, England) were placed on the adhesive applied surfaces, and composite resin (Clearfil Majesty Flow A2, Kuraray Noritake Dental Inc.) was placed inside. Then the polyethylene tubes were removed with the help of a scalpel. 10,000 cycles were applied to 80 samples using an electronic thermal cycle device (Thermocycler the 1100, SD Mechatronik, Germany). Then Micro Shear bond strength (μSBS) was measured with a universal tester (Z010, Zwick, Ulm, Germany). As a result of the micro-shearing test, the areas where the composite ruptured from the tooth were evaluated with a stereomicroscope (M3Z, Leica Microsystems, Wetzlar, Germany) at 25 magnification for failure type analysis. Resin-dentin interfaces of one sample from each group were observed with TEM ((FEI Inspect F50 FEQ, Thermo Fisher Scientific Inc., Oregon, USA). According to the results of our study, the cavity disinfectant OzoneDTA, which showed the highest μSBS when applied with the universal adhesive etch-and-rinse technique, was found to be the CHX with the lowest μSBS. It was determined that SPO and control groups have the same values and have no effect on μSBS (p 0.05).