Enterokok suşlarında tür tayini, vankomisin ve diğer bazı antibiyotiklere direnç aranması
Species identification and resistance to vancomycin and some other antibiotics in enterococcus strains
  1. Tez No: 91518
  2. Yazar: MOADDAB SEYED REZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ TÖRECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
72 ÖZET İstanbul Üniversitesi Istanbul Tıp Fakültesi hastanesinde yatan 143 'üne vankomisin uygulanmış, 173'üne vankomisin uygulanmamış toplam 316 hastadan 501 dışkı örneği Stuart transport besiyerine alınmış ve 24 saat içinde biri antibiyotiksiz, diğeri 4 /ig/ml vankomisin içeren iki Slanelz-Bartley enterokok besiyerine (Oxoid) ekilerek 35°C'de inkübe edilmiştir. Bu dışkı örneklerinin 167 hastaya ait 198'inden Gram pozitif kok şeklinde olması, negatif kalalaz deneyi vermesi, eskülini hidrolize etmesi, %6.5 tuzlu besiyerinde üremesi ve pozitif PYR deneyi vermesi ile enterokok olarak idantifiye edilen suşlar izole edilmiştir. Bu şuşlara, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nın laboraluvarlannda çeşitli muayene maddelerinden izole edilmiş olan ve enterokok oldukları çalışmamızda da doğrulanan 100 susun ilavesi ile toplam 298 susun tür düzeyinde idanlifikasyonu klasik yöntem ve gerekliğinde Api Rapid Strep kitlen kullanılarak yapılmış, vankomisin direnci NCCLS yöntemlerine göre agar dilüsyonla, vankomisin ve diğer antibiyotiklere direnç disk difüzyon yöntemi ile, gentamisin, streptomisin, penisilin ve ampisiline yüksek düzeyde direnç belirli konsantrasyonlarda antibiyotik içeren besiyerlerinde üreme ile, beta- laktamaz oluşturma nitrosefin stikleri ile belirlenmiştir. 298 enterokok susunun 176'sı E.faecalis, 96'sı E.faecium, 15'i E.aviiim, 9'u E.raffinosus, bireri E.durans ve E.hirae olarak idantifiye edilmiştir.73 Çeşitli muayene maddelerinden izole edilen 100 susun tamamı vankomisine duyarlı bulunmuştur (MİK <> 4 /ig/ml). 316 hastanın dışla örneklerinden izole edilen 198 susun ise 11 'i vankomisine orta duyarlı (5 suş için MİK 8 /ig/ml, 6 suş için 16 /tg/ml), diğerleri duyarlı (MİK < 4 /jg/ml) bulunmuştur. MİKso 1 jıg/ml, MİK90 2 /ig/ml olarak saptanmıştır. Orta duyarlı suşlann biri E.faecalis, 10'u E.faecium olarak belirlenmiştir. Bu suşlar hem antibiyotiksiz hem vankomisin içeren besiyerlerinde izole edilmiş, dışkı kültürünün vankomisinli besiyerinde yapılmasının vankomisine orta duyarlı ve dirençli suşlann izolasyonunda bir artışa yol açmayacağı saptanmıştır. Hastanemizde başka nedenlerle vankomisin kullanımının barsakta vankomisine dirençli enterokok kolonizasyonuna yol açmadığı görülmüştür. Disk difüzyon yöntemi ile 298 enterok susunun 89'u eritromisine, 83'tt penisiline, 67'si ampisiline, 25'i siprofloksasine, 20'si noriloksasine, 8 'i nitrofurantoine dirençli bulunmuş, vankomisine ve teikoplanine direnç saptanmamıştır. Agar dilüsyonla vankomine orta duyarlı bulunan 11 susun 6'sı disk difttzyonla da orta duyarh, 5 'i ise duyarlı bulunmuştur. 54 suş streptomisine (2000 fig/ml), 39 suş gentamisine (500 /ıg/ml) yüksek düzeyde dirençli bulunmuştur. Bu suşlann 21 'inde iki antibiyotiğe de yüksek düzeyde direnç saptanmıştır. 28 suş 100 /ig/ml, bunlann 24'ü 200 /xg/ml penisilin; 33 suş 50 /ıg/ml, bunlann 22'si 100 /ig/ml ampisilin içeren besiyerlerinde üremiştir. 13 susta en az bir aminoglikozid ile bir beta-laktam antibiyotiğe yüksek düzeyde direnç birlikte bulunmuştur. Denenen 298 susta beta-laktamaz aktivitesi saptamamıştır. Sil
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY Species identification and resistance to vancomycin and some other antibiotics in Enterococcus strains. Five hundred and one stool specimens from 316 inpatients, 143 of whom had received vancomycin and 173 had not, were collected in Stuart transport medium and inoculated onto Slanetz-Bartley Ettletocöccus agar (Oxoid) with and without vancomycin within 24 hours. Gram-positive cocci identified as Enterococcus spp by negative catalase and positive PYR tests, and by the ability to hydrolyse esculine and to grow in the presence of 6.5% NaCl were isolated from 198 specimens obtained from 167 patients. One hundred strains isolated from various clinical specimens as etiological agents in the laboratories of the Department of Microbiology and Clinical Microbiology were added to 198 stool isolates after confirmation of their identifications. The identifications of these 298 strains down to the species level were performed by classical methods and by Api Rapid ID Strep when necessary. Vancomycin susceptibility of these strains was investigated by agar dilution method according to the NCCLS recommendations, the susceptibility to vancomycin and some other antibiotics by the disk diffusion method, high- level resistance to gentamicin, streptomycin, penicillin and ampicillin by the growth on agar containing specific concentrations of these antibiotics, and bela-lactamase production by nitrocefin sticks.75 Out of 298 Enterococcus strains, 176 were identified as E.faecalis, 96 as E.faecium, 15 as E.avium, 9 as E.rqffinosus, 1 as E.durans and 1 as E.hirae. All of 100 strains isolated from clinical specimens were found susceptible to vancomycin (MIC < 4/ig/ml). Eleven of the 198 strains isolated from stools of inpatients were found to be moderately susceptible to vancomycin (MIC: 8 /ig/ml for 5 and 16 /ig/ml for 6 strains) and the rest of these strains were found to be susceptible (MIC ^ 4/ig/ml). MICso and MICw were 1 /ig/ml and 2 /ig/ml, respectively. One of the vancomycin-moderately susceptible strains was E.faecalis and the remaining 10 strains were E.faecium. All vancomycin-moderately susceptible isolates were isolated in both media with or without vancomycin. These results were interpreted as addition of vancomycin to isolation medium would not increase the isolation rate of vancomycin-moderately sensitive or vancomycin-resistant strains. It was also observed that vancomycin usage in our hospital did not result in the intestinal colonisation of vancomycin- resistant enterococci. By the disk diffusion tests, 89 of 298 strains were found to be resistant to erithromycin, 83 to penicillin, 67 to ampicillin, 25 to ciprofloxacin, 20 to norfloxacin and 8 to nitrofurantoin. No resistance was observed to vancomycin or teicoplanin. Out of the 11 strains which were found as vancomycin-moderately susceptible by the agar dilution method, 6 were found to be moderately susceptible and 5 susceptible to vancomycin by the disk diffusion tests. Fifty four strains exhibited high-level resistance to streptomycin (2000 /ig/ml) and 39 strains exhibited high-level resistance to gentamicin (500 /ig/ml). Twenty one of these strains had high-level resistance to both aminoglycosides. Twenty eight strains were resistant to 100 /ig/ml, and 24 of76 them to 200 /ig/ml penicillin. Thirty three strains were resistant to 50 /ig/ml, and 22 of them to 100 jug/ml ampicillin. Thirteen strains had high-level resistance to at least one aminoglycoside and one beta-lactam antibiotic. No beta-lactamase production was delected in 298 strains.