Hidrofobik akrilik arka kamara göz içi lenslerinin elektrofizyolojik testlere etkisi
Effect of the hydrophobic acrylic intraocular posterior chamber lenses on the electrophsiological tests
- Tez No: 91520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Normal ve epileptik deneklerde“EEG-Brain Mapping”araştırıldı. EEG, ulus - lararası 10-20 sistemi kullanılarak digital olarak bilgisayara kaydedildi. Kullanılan 16 kayıt elektrodu bir amplifikatöre bağlandı; bu amplifikatör bir analog-digital (A-D) konvertöre bağlı idi. Bu şekilde analog EEG dalgaları digitale dönüştürülerek sayı - sallaştınldılar. Bir bilgisayar programı yardımı ile bu digital sinyaller“Fast Fourier Transformasyonu”na tabi tutuldular. Fourier analizinin sonuçlarına göre farklı EEG ritimleri ayrı ayrı incelendi. Her EEG frekans bandı topografik analiz ile görüntülendi. Böylece her EEG ritminin beynin hangi bölgesinde dominant olduğu ve sağ beyin-sol beyin arasında asimetri gösterip göstermediği saptandı. Digital EEG verileri histogram şeklinde de gösteridi. EEG dalgalarının intraserebral kaynağı tomografık yöntemle saptandı ve alfa ritminin kaynağının talamus olduğu bulundu, örnek olarak seçilen bir epileptik hastada digital EEG ve spektral analiz yöntemleri kullanıldı. Bu post-traumatik epilepsinin özellikle sol beyinde dominant olan yavaş EEG dalgalarına neden olduğu izlendi. Kaynak analizinde ise bu patolojik EEG dalgalarının kaynağının sol frontal lob olduğu saptandı. Bilgisayarlı EEG kaydı ve spektral EEG analizi ile klasik görsel EEG analizine göre çok daha objektif ve bilimsel veriler elde edilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
EEG-Brain Mapping was studied in the normal and epileptic subjects. EEG was recorded on the computer screen by using the international 10-20 system. Sixteen recording electrodes used were connected to an amplifier which was connected to an Analog to digital (A-D) converter. In doing this, the analog EEG signals were converted to digital signals, i.e., they were digitalized. These digital signals were subjected to the“Fast Fourier Transformation”by using a computer algorhythm. Various EEG bands were separately studied according to the results of the Fourier analysis. Each frequency band was visualized by topographic analysis. Consequently, it was established which brain regions were dominant for a definite EEG frequency and if there was an asymmetry between the right and left brains. The digital EEG data were also visualized as histograms. The intracerebral source of the EEG waves was established by the tomographic method; it was found that the source of the alfa frequency is thalamus. In the example of an epileptic patient, the methods of the digital EEG and spectral analysis were used. It was observed that this post traumatic epilepsy caused slow waves, especially over the left brain. Using the method of source analysis, it was established that the source of this pathological EEG waves was the left frontal lobus of the brain. It was concluded that the computerized EEG and its spectral analysis will supply us with more objective and accurate scientific data compared to the classical visual EEG analysis. 5RETIM Kl'ttl'LO OH MERKEZİ