Alabalıklardan yersinia ruckeri izolasyonu, identifikasyonu ve dokularda indirekt floresan antikor testi ile antijen aranması
Isolation and identification of yersinia ruckeri from rainbow trout and detection of antigen from tissues with indirect fluorescence andibody test
  1. Tez No: 91519
  2. Yazar: AYŞE ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma gökkuşağı alabalıklarında yüksek mortalite ile seyreden Kızıl ağız hastalığı (Yersiniozis) 'nın etkeni olan Y.ruckeri 'nin izolasyonu, identifikasyonu ile İFA testi kullanılarak dokulardan antijen belirlenmesi amacı ile yapıldı. Bu amaçla Marmara bölgesinde, hastalığın klinik bulgularını gösteren balıkların bulunduğu toplam 23 çiftlikten 106 balık örneği toplandı. İzolasyon için bu balıkların karaciğer, böbrek ve bağırsaklarından Beyin-kalp infüzyon agar ve Shoots-Waltman besiyerlerine ekim yapıldı. Yine bu balıkların böbreklerinden hazırlanan preparatlarda İFA testi ile etken tespit edilmeye çalışıldı. İzolasyon çalışmaları sonucunda; 8 adet çiftliğe ait 27 balıktan y. ruckeri izole ve identifiye edildi. Dokuz çiftliğe ait 28 balığın böbreği de İFA testi ile Yersiniozis yönünden pozitif bulundu. İzolasyon sonuçları ile İFA testi sonuçları büyük ölçüde paralellik gösterdi. Ancak 3 balıktan Y.ruckeri izole edildiği halde bu balıkların böbreklerinde İFA testi ile floresan veren partikül saptanamadı. Buna karşın İFA testi ile Yersiniozis yönünden pozitif bulunan 4 balıktan ise Y.ruckeri izole edilmedi. îstatistiki analiz sonucu İFA testinin sensitivitesi %88, spesifitesi ise %94 olarak bulundu. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY ISOLATION AND IDENTIFICATION OF YERSINIA RUCKERI FROM RAINBOW TROUT AND DETECTION OF ANTIGEN FROM TISSUES In this study, the aim was the isolation and identification of Y.ruckeri which is the agent of Yersiniosis, an infection of trout, and detection of this agent from tissues with IFA test. For this purpose, totally 106 fish samples were collected from 23 trout fish farms which showed symptoms of the disease. Brain-hearth infusion agar and Shotts-Waltman medium were used for the isolation of Y. ruckeri from liver, kidney and intestine of the fish samples. IFA test was applied to the slides prepared from the kidney of fish samples. Y. ruckeri was isolated from 27 fish belong to 8 farms. Y.ruckeri was also detected from kidneys of 28 fish belong to 9 farms. It was observed that the majority of the results of the isolation studies and IFA test were parallel. Although Y. ruckeri was isolated from 3 fish samples, although IFA test gave negative results in all of them. On the other hand, IFA test gave positive results in 4 fish but Y. ruckeri could not be isolated any of them. The sensitivity and spesifity of IFA test were 88% and 94%, respectively. 50