Sınırlı kafesler üzerinde mantıksal operatörlerden elde edilen kapanış operatörleri
Closure operators constructed by logical operations on bounded lattices
  1. Tez No: 915200
  2. Yazar: ECE KÜRKÇÜ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİDE NESİBE KESİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada sınırlı kafesler üzerinde bazı özelliklere sahip fonksiyonlardan elde edilen kapanış operatörleri incelenmiştir. T-normlar ve uninormlardan elde edilen T ve U kapanış operatörlerini genelleştirmek amaçlanmıştır. Bir fonksiyon ve onun eşleniği (dual fonksiyonu) tarafından elde edilen kapanış operatörleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Özel olarak R-, (S, N)-, QL- gerektirmelerinden elde edilen kapanış operatörleri incelenmiştir. Gerektirmelerden elde edilen kapanış operatörlerine göre kümelerin kapanışı incelenmiştir. Kapanış operatörlerinden elde edilen sıralamalar tanıtılmış ve özellikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, closure operators obtained from functions having some properties on bounded lattices are defined. By this way, it is aimed to generalize the notions T and U-closure operations obtained from t-norms and uninorms, respectively. The relationships between the closure operators obtained from functions and their conjugacies (dual functions) are determined. In special cases, the closure operations obtained from implications making closure operators from R-, (S,N)-, QL- implications are determined. Also, the closures of the sets according to the closure operations obtained from implications are studied. The orders obtained from closure operators are introduced and the properties are discussed.