Türkiye'de inovasyon ve Ar-Ge temelli kurulan firmaların regülasyon süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar: Tıbbi cihaz örneği
The challenges faced by innovation and R&D-based firms in the regulatory processes in Turkey: The case of medical devices
  1. Tez No: 915214
  2. Yazar: DİLAN DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDEM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Türkiye'deki inovasyon ve Ar-Ge odaklı tıbbi cihaz firmalarının regülasyon süreçlerinde karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların firmaların performansına etkilerini incelemektedir. Çalışmada, inovasyon ve Ar-Ge'nin ekonomik büyüme ve teknoloji gelişimindeki önemi vurgulanmakta; tıbbi cihaz sektörünün stratejik ve yüksek katma değerli bir alan olduğu belirtilmektedir. Ancak, regülasyon süreçlerindeki maliyet ve zaman yönetimi sorunlarının firmaların başarısını olumsuz etkilediği ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında, 10 yaşından küçük tıbbi cihaz geliştiren KOBİ'lerle mülakatlar yapılmış, zorluklar ve destek mekanizmalarının yeterliliği değerlendirilmiştir. Bulgular, sektörün gelişimine katkı sağlayabilecek çözüm önerilerini içermekte ve mevcut desteklerin etkinliğinin artırılmasına yönelik stratejiler önermektedir. Tez, Türkiye'deki tıbbi cihaz sektörünün uluslararası pazarlarda daha rekabetçi hale gelmesi için yol gösterici bir kaynak olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the challenges faced by innovation and R&D-focused medical device companies in Turkey during regulatory processes and the impact of these challenges on their performance. The study highlights the importance of innovation and R&D in economic growth and technological development, emphasizing the strategic and high-value-added nature of the medical device sector. However, issues related to cost and time management in regulatory processes are shown to negatively affect the success of companies. As part of the research, interviews were conducted with SMEs developing medical devices less than 10 years old, evaluating the challenges and the adequacy of support mechanisms. The findings present solution proposals to contribute to the sector's development and suggest strategies to enhance the effectiveness of existing support mechanisms. The thesis serves as a guiding resource for making the medical device sector in Turkey more competitive in international markets.