Genç yetişkinlerde beslenme-egzersiz davranışlarının incelenmesi
Examination of nutrition-exercise behaviors in young adults
  1. Tez No: 915215
  2. Yazar: ALİ RIZA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde beslenme ve egzersiz davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 355'i erkek, 670'i kadın olmak üzere toplamda 1025 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ''Beslenme-Egzersiz Davranışları Ölçeği (BDEÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programından faydalanılarak bağımsız örneklemler için t testi, üç veya daha fazla gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için One Way ANOVA ve ilişki sınamaları için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Tüm testlerden elde edilen verilerde anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between nutrition and exercise behaviors in young adults. The study was conducted using the relational screening model. The study group consists of a total of 1025 volunteer participants, 355 of whom were male and 670 of whom were female, selected by the convenience sampling method. The personal information form prepared by the researchers, the ''Nutrition-Exercise Behavior Scale (BDES)'' was used as the data collection tool. In the analysis of the data, the SPSS 23.0 package program was used, and t-test for independent samples, One Way ANOVA to determine the differences between three or more groups and Pearson Correlation analysis for relationship tests were used. The significance level of "p