Iğdır taşınmaz kültür varlıkları: Koruma sorunları ve çözüm önerileri
Iğdır immovable cultural property: Conservation problems and solution suggestions
- Tez No: 915226
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Ülkemizin kültürel miras konusunda dünyanın en zengin ülkelerden birisi olması bu zengin kültürel mirası koruma sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Kültür varlıkları inşa edildikleri dönemlerden günümüze kadar doğal ve insan kaynaklı tahribatlara maruz kalmaktadır. Bu tahribatlar yapılarda malzeme bozulmalarına ve kayıplarına yol açmakta, kültür varlıklarının ömrünü tehlikeye sokarak giderek yok olmalarına neden olmaktadır. Bu durum kültür varlıklarını gelecek nesillere aktarmak için korumayı zorunlu hale getirmektedir. Iğdır'daki taşınmaz kültür varlıkları ülkemizin birçok bölgesine göre iklim ve insan faktörleri karşısında çok daha fazla ciddi hasarlar ile karşı karşıya kalmıştır. Eğer bu taşınmaz kültür varlıklarına yönelik koruma tedbirleri alınmazsa, her geçen gün yapılar daha fazla zarar görecek ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Bölge tarihini aydınlatmada birer belge niteliğinde olan bu zengin kültürel mirasın gerekli koruma önlemleri alınmaz ise zamanla yok olacak ve gelecek nesillere ulaştırılması imkânsız hale gelecektir. Bu tez çalışması ile Iğdır il sınırları içinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarını tehdit eden korunma sorunlarını tespit etmek, bu tespitler ışığında kültür varlıklarına yönelik hazırlanacak bakım ve onarım çalışmalarına yol göstermek amaçlanmıştır. Bu amaçla taşınmaz kültür varlıklarını yerinde incelenerek mevcut durumları tespit edilmiş, çizim ve fotoğraflar ışığında bu sorunlar belgelenerek bilimsel yöntemler ışığında koruma konusunda çözüm önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The fact that our country is one of the richest countries in the world in terms of cultural heritage also brings with it the problems of protecting this rich cultural heritage. Cultural assets have been exposed to natural and human-caused destruction from the periods in which they were built to the present day. These destructions lead to material deterioration and loss in structures, endangering the life of cultural assets and causing them to gradually disappear. This situation makes it mandatory to protect cultural assets in order to pass them on to future generations. Immovable cultural assets in Igdir have faced much more serious damages in the face of climate and human factors than in many regions of our country. If protection measures are not taken for these immovable cultural assets, the structures will be damaged more and more every day and will face the danger of extinction. If the necessary protection measures are not taken for this rich cultural heritage, which is a document in illuminating the history of the region, it will disappear over time and it will become impossible to transmit it to future generations. With this thesis, it is aimed to identify the protection problems that threaten the immovable cultural assets located within the borders of Igdir province, and to guide the maintenance and repair works that will be prepared for cultural assets in the light of these determinations. For this purpose, the current status of immovable cultural assets has been determined by on-site examination, these problems have been documented in the light of drawings and photographs, and solution proposals have been presented for protection in the light of scientific methods