Katılım bankalarının konvansiyonel bankalardan uygulama farklılıklarının farkındalığı: Batman ili örneği
Awareness of participation banks' application differences from conventional banks: The case of Batman
- Tez No: 915250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÇAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada dini, sosyal, ekonomik ve politik gibi nedenlerden dolayı kurulmuş ve günümüzde giderek artan katılım bankalarının konvansiyonel bankalardan uygulama farklılıklarının farkındalığı ve bu bankaların tercihinde etkili olan faktörler Batman ili ölçeğinde belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında 428 katılımcı üzerinden anket yöntemiyle veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışmada en çarpıcı bulgu, katılımcılardan 87 kişinin (%20,3) her iki bankayı birbirinden ayırt edemediği olmuştur. Bu durum katılım bankaları ile ilgili farkındalık düzeyinin düşük olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca katılımcıların katılım bankalarına ilişkin dini açıdaki yargılarının genel anlamda olumlu olduğu görülmüştür. Ancak katılım bankalarının tercihinde sadece dini faktörlerin değil, ekonomik ve mali gibi diğer faktörlerin de bu bankaların tercihinde etkili olabileceği anlaşılmıştır. Katılım bankalarına ilişkin dini, ekonomik/mali ve genel anlamdaki yargıların ortalamalarının katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim, meslek ve gelir gibi bazı tanımlayıcı özelliklerine göre değişip değişmediği sınanmış ve bununla ilgili oluşturulan hipotezlerin çoğu reddedilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda ise sadece eğitim ve gelir değişkenleri ile katılım bankalarına ilişkin ekonomik ve mali yargıların ortalaması (KBEO) arasında pozitif bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to determine the awareness of the difference in the practice of participation banks, which were established for religious, social, economic and political reasons and which are increasing today, from conventional banks and the factors affecting the preference of these banks on the scale of Batman province. In the study, data were collected and analyzed through a survey method over 428 participants. The most striking finding of the study was that 87 (20.3%) of the participants could not distinguish between the two banks. This situation was evaluated as a low level of awareness about participation banks. The study also showed that the religious judgments of the participants regarding participation banks were generally positive. However, it has been understood that not only religious factors but also other factors such as economic and financial factors can be effective in the preference of participation banks. It was tested whether the averages of religious, economic/financial and general judgments about participation banks vary according to some descriptive characteristics of the participants such as gender, age, education, occupation and income, and most of the hypotheses formed in this regard were rejected. As a result of the correlation analysis, it was observed that there was a positive relationship only between the variables of education and income and the average of economic and financial judgments about participation banks (KBEO)