Disiplinlerarası yaklaşımla tasarlanan artırılmış gerçeklik uygulamasının oran orantı konusundaki öğrenci başarı ve motivasyonuna etkisi
The impact of an interdisciplinary augmented reality application on student archievement and motivation in ratio and proportion topics
  1. Tez No: 915249
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik oran orantı ve fen bilgisi elektrik devreleri konularının disiplinlerarası bir yaklaşımla bütünleştirildiği artırılmış gerçeklik uygulamasının 7. sınıfa giden öğrencilerin matematik dersi oran orantı konusundaki akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan ve ön test-son test kontrol gruplarının birlikte yer aldığı yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı tarafından dört özgün artırılmış gerçeklik ortamı oluşturulmuş ve veri toplama için matematik ön test ve son testleri ve motivasyon soruları geliştirilmiştir. Ön test ve son testte yedinci sınıflarda verilen tüm oran orantı kazanımlarının dahil edildiği toplam 9 soru yer almıştır. Uygulama süreci içerisinde ve süreç bitiminde öğrencilere sorulan motivasyon sorularında ise öğrencilerin artırılmış gerçeklik ortamı ile ilgili ilgilerini, devam etme isteklerini, uygulamayı beğenme, ilginç bulma, konsantre olma ve zor bulma durumlarını belirlemek için sorular yer almıştır. Çalışma, Kars ili Merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 2023-2024 eğitim öğretim yılında toplam 46 yedinci sınıf öğrencisinin (26 deney, 20 kontrol) katılımı ile gerçekleşmiştir. Ön test ve son test puanlarının normal dağılım gösterip göstermediğini kontrol etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren ön testler arası farklılıklar bağımsız gruplar t-testi, normal dağılım göstermeyen son testler arası farklılıklar Mann-Whitney U testi kullanılarak test edilmiştir. Wilcoxon Signed Ranks testi, kontrol ve deney gruplarının ön ve son test puanlarını karşılaştırmak için kullanılmıştır. Motivasyon sorularından elde edilen verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, disiplinler arası yaklaşımla tasarlanmış artırılmış gerçeklik uygulamasının öğrencilerin matematik dersi oran orantı konusundaki akademik başarılarında anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Etki büyüklükleri Cramer Φ katsayısı kullanılarak hesaplandığında, artırılmış gerçeklik uygulamasının etki büyüklüğünün yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca, artırılmış gerçeklik uygulamasına yönelik öğrenci motivasyon puanlarından hareketle öğrencilerin çoğunlukla uygulamaya çok fazla ilgi duyduğu, devam etmeye çok istekli oldukları, uygulamayı çok beğendikleri, çok ilginç buldukları, çok iyi konsantre oldukları ve uygulamayı kullanmayı kolay buldukları sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of an augmented reality application that integrates ratio-proportion mathematics and electrical circuits science topics using an interdisciplinary approach to the academic success and motivation of 7th-grade students in the topic of ratio-proportion. A quasi-experimental design was employed to conduct the research involving pre-test and post-test control groups. The researcher developed four original AR applications, pre-test and post-test assessments, and motivation questions for data collection. Nine questions were included in the pre-test and post-test to cover all ratio-proportion learning objectives for seventh-grade students. During the application process, students responded to motivation questions designed to gauge their interest in the AR environment, eagerness to continue, enjoyment of the experience, perceived interest, concentration levels, and any difficulties they encountered. The study was conducted at a middle school affiliated with the Ministry of National Education in the Central District of Kars province during the 2023-2024 academic year, with 46 seventh-grade students participating (26 in the experimental group and 20 in the control group). The Shapiro-Wilk test was utilized to assess whether the pre-test and post-test scores followed a normal distribution. For pre-tests with normal distribution, independent t-tests were employed to analyze differences, while the Mann-Whitney U test was applied to post-tests that did not follow a normal distribution. The Wilcoxon Signed Ranks test was used to compare the pre-test and post-test scores for the control and experimental groups. Additionally, descriptive analysis was utilized to interpret the data collected from the motivation questions. The findings showed that the AR application created with an interdisciplinary approach significantly improved students' academic success in the mathematics topic of ratio and proportion. The effect sizes were calculated using the Cramer Φ coefficient, indicating a high effect size for the AR application. Furthermore, the motivation scores showed that students were highly interested in the application, eager to continue using it, immensely enjoyed it, found it interesting, concentrated well during the activities, and perceived the application as easy to use.