Kurumsal risk yönetimi kritik başarı faktörlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining critical success factors of enterprise risk management
  1. Tez No: 915251
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal Risk Yönetimi uygulamalarının başarısını ölçmek ve değerlemek, uygulamaların sürdürülebilir başarısını sağlamada önemli bir araçtır. Kurumsal Yönetime sahip şirketlerde risk yönetimi uygulamalarının başarısını ölçmede kullanılacak kritik faktörleri risk yönetim standartlarıyla uyumlu olarak belirlemek, uygulayıcıların bu faktörlere yönelik katılım düzeyini bir araştırmayla tespit etmek ve başarı ölçeği geliştirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyette bulunan ve Kurumsal Yönetime sahip 52 şirketin üst düzey risk yöneticilerinin, Kurumsal Risk Yönetimi kritik başarı faktörlerine yönelik algılarını belirlemektedir. Yönetişim ve Kültür, Risk Yönetim Süreci, İç Kontrol ve İç Denetim olarak belirlenen üç ana bileşen ve otuz iki alt ifadeden oluşan Kurumsal Risk Yönetimi kritik başarı faktörlerini ölçmeye ilişkin uygulayıcıların algıları anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Bu da çalışmamızda geliştirilen Kurumsal Risk Yönetimi başarı faktörlerinin başarı değerleme faktörü olarak kabul edilmesi anlamını taşımaktadır. Ayrıca çalışmada hipotetik olarak, belirlenen kritik başarı faktörleri temelinde Kurumsal Risk Yönetimi uygulamalarının başarısını değerleme ve dereceleme ölçeği de geliştirmiştir. Özellikle kamu sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde mevcut Risk Yönetimi uygulamalarının Kurumsal Risk Yönetimine uyumlaştırılması en önemli gündem olarak belirlenebilir. Bu uyumlaştırmanın başarılı bir şekilde yapılması için; üst yönetimin desteği, uyumlaştırma projelerine ve Kurumsal Risk Yönetimine yeterli kaynak tahsisi, Risk Yönetiminde entegre ve küresel bakış kültürü, çalışanların Risk Yönetimi süreçlerine etkin ve etkili katılımı kritik öneme sahiptir
Özet (Çeviri)
Measuring and evaluating the success of Enterprise Risk Management practices is an important tool to ensure the sustainable success of the practices. The purpose of this study is to identify the critical factors that will be used to measure the success of risk management practices in companies with Corporate Governance in line with risk management standards, to determine the level of practitioners' agreement with these factors through a research and to develop a success scale. This study determines the perceptions of senior risk managers of 52 companies operating in Turkey with Corporate Governance towards the critical success factors of Enterprise Risk Management. Practitioners' perceptions on measuring the critical success factors of Enterprise Risk Management, which consists of three main components and thirty-two sub-statements identified as Governance and Culture, Risk Management Process, Internal Control and Internal Audit, were significantly high. This means that the Enterprise Risk Management success factors developed in our study are accepted as success evaluation factors. The study also hypothetically developed a scale for evaluating and rating the success of Enterprise Risk Management practices on the basis of the identified critical success factors. Harmonization of existing Risk Management practices to Enterprise Risk Management in all sectors, especially in the public sector, can be determined as the most important agenda. For successful harmonization, the support of senior management, allocation of sufficient resources to harmonization projects and Enterprise Risk Management, integrated and global perspective culture in Risk Management, effective and efficient participation of employees in Risk Management processes are critical.