Modification of surfaces using polymers towards preparation of functional coatings
Fonksiyonel kaplamaların hazırlanmasına yönelik yüzeylerin polimerler kullanılarak modifikasyonu
- Tez No: 915299
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM EREL GÖKTEPE, PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, dopaminin (DOP), tanik asit (TA) varlığında pH 8.5 ve 25 °C'deki 0.05 M Tris HCl tampon çözeltisinde kendi kendine polimerleşmesi incelendi. Birlikte kaplanan polidopamin (PDA) ve tanik asit filmlerinin (PDATA) tek ve çok-katmanlı örnekleri hazırlandı. PDATA filmlerinin kalınlık, ıslanabilirlik, morfoloji ve stabilite gibi özellikleri PDA filmleriyle karşılaştırıldı. PDA filmleri daha kalın ve daha pürüzlü yüzeyler sergiledi. TA, PDA parçacıkların boyutunda ve film yüzeyinin pürüzlülüğünde kontrol sağladı. Artan polimerleşme süresi ve her katman birikimi sonrasında kurutma işlemi uygulanması hem PDA hem de PDATA filmlerinin kalınlıklarının düşmesine neden oldu. PDATA ve PDA'nın katman-katman (LbL) kendiliğinden yapılanması dallanmış polietilenimin (BPEI), TA ve poli(vinil kaprolaktam) (PVCL) kullanarak da incelendi. BPEI ile LbL yapılanmada elektrostatik etkileşimler başlıca rol oynarken, TA ve PVCL içeren çok-katmanlı filmlerde hidrojen bağları ana itici güç oldu. PDATA, BPEI veya PVCL ile LbL biriktirildiğinde PDA bazlı filmlere kıyasla yüksek kalınlık sağladı. Buna karşın, TA ile LbL birikimi yapıldığında daha düşük kalınlık sağladı. PDA esaslı çok-katmanlı filmlerin, polimerleşme sırasında daha büyük partiküllerin oluşumu nedeniyle daha pürüzlü olduğu gözlendi. PDATA/TA filmleri, PDATA filmleri arasında en pürüzlü çok-katmanlı filmleri sağlarken, PDATA/PVCL çok-katmanlı filmleri en pürüzsüz yüzeyleri sergiledi. PVCL içeren çok-katmanlı filmler en düşük ıslanabilirliği gösterirken, TA içeren çok-katmanlı filmler tüm filmler arasında en yüksek ıslanabilirliğe sahip oldu. BPEI içeren çok-katmanlı filmler, pH 7.4/37 °C'deki fosfat tampon salin çözeltisi içerisinde en yüksek stabiliteyi sağladı. PVCL içeren çok-katmanlı filmler, TA içeren filmlerden daha yüksek kararlılık göstermiştir. Bu tez, PDATA ve PDA tabanlı çok-katmanlı filmlerin karşılaştırmalı bir çalışmasını sunarak, PDA esaslı filmlerin optimizasyonu için temel bilgi üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, self-polymerization of dopamine (DOP) in the presence of tannic acid (TA) was examined in 0.05 M Tris HCl buffer at pH 8.5 and 25 °C. Single-and multi-layer films of co-deposited polydopamine (PDA) and TA (PDATA) were prepared. The properties of PDATA films such as thickness, wettability, morphology and stability were compared with PDA films. PDA films exhibited higher thickness and rougher surfaces. TA provided control on the size of PDA particles and surface roughness of the films. Drying between each layer deposition and extended polymerization time reduced thickness for both PDA and PDATA films. Additionally, layer-by-layer (LbL) assembly of PDATA and PDA was examined using branched polyethyleneimine (BPEI), TA, and poly(vinyl caprolactam) (PVCL). Electrostatic interactions were mainly responsible for LbL assembly with BPEI. The main driving force for TA and PVCL-based multilayers was hydrogen bonding. PDATA provided higher thickness than PDA based films when co-assembled with BPEI or PVCL. In contrast, it provided lower thickness when LbL deposited with TA. PDA-based multilayers resulted in greater roughness due to formation of larger particles during polymerization. PDATA/TA films provided the roughest multilayer films among PDATA films, while PDATA/PVCL multilayers displayed smoothest surfaces. PVCL-based multilayers showed the lowest wettability, while multilayers with TA exhibited the highest wettability among all films. BPEI-based multilayers provided the highest stability in PBS at pH 7.4/37 ℃. PVCL-based multilayers presented greater stability than TA containing films. This thesis presents a comparative study of PDATA and PDA-based multilayers, generating fundamental information for optimization of PDA-based coatings.