Analysing the impact of land cover and land use decisions on floods with multitemporal sentinel-1 sar and sentinel-2 data
Çoklu sentınel-1 sar ve sentınel-2 verileriyle arazi örtüsü ve arazi kullanım kararlarının seller üzerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 915300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ŞENOL BALABAN, DOÇ. DR. NUSRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye de dahil olmak üzere küresel olarak sel olaylarının sayısı artmaktadır. Şehirlerdeki önemli nüfus artışı yerleşim yerlerinin genişlemesine yol açarak arazi kullanımında ve arazi örtüsünde ciddi değişikliklere neden olmuş, bu da yüzey geçirgenliğini etkilemiştir. Bu değişiklikler şiddetli sel riskini artıran temel faktörlerdir. Seller tam olarak kontrol edilemese de, sel olaylarına ilişkin ayrıntılı mekansal bilgilerin analiz edilmesiyle şehirlere, ekonomilere ve insanlara verdikleri zarar azaltılabilir. Sel felaketlerinin oluşumu ve arazi kullanımı ve arazi örtüsü kararlarıyla ilgili nedenler diğer çalışmalarda tartışılmış olsa da, bu kararlar ile seller arasındaki ilişki uzaydan görüntüleme sistemleri kullanılarak daha fazla analiz gerektirmektedir. Bu çalışmada, belirli bir arazi örtüsü kategorisindeki hangi alanların azaldığı veya arttığı, sel kapsamının yıllar içinde artıp artmadığı ve hangi arazi örtüsü tiplerinin seller sırasında daha fazla su altında kaldığı sorularına cevap aranmıştır. Arazi kullanımı ve arazi örtüsü kararları ile sel felaketlerinin oluşumu arasındaki ilişki analiz edilmiş ve bu kararların etkileri Sentetik Açıklıklı Radar ve optik veriler yardımıyla haritalanmıştır. Sonuçlar, bitki örtüsü gibi yüksek geçirgenliğe sahip alanların asgari düzeyde sel altında kaldığını, çıplak toprak gibi düşük geçirgenliğe sahip alanların ise su baskınına daha yatkın olduğunu göstermiştir. Dahası, gözlemlenen sel alanlarının çoğunluğunun tarım alanlarında olduğu da söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of flood events are increasing globally, including Turkiye significant growth in population in cities led to the expansion of settlements, causing serious changes in land use and land cover, which affect the surface permeability. These changes are key factors which increase the risk of severe flooding. While floods cannot be fully controlled, their damage to cities, economies and people can be reduced by analysing detailed spatial information on flood events. Although the occurrence of flood disasters and the causes related to land use and land cover decisions have been discussed in other studies, the relationship between these decisions and floods requires further analyses using spaceborne imaging systems. This study sought to answer the questions of which areas in a certain category of land cover decreased or increased, whether the area of flood extent increased over years and which land cover types are inundated more during floods. The relationship between land use and land cover decisions and the occurrence of flood disasters were analysed and impacts of these decisions were presented with the help of Synthetic Aperture Radar and optical data. The results showed that areas with high permeability, such as vegetation, experienced minimal flooding, while areas with low permeability, such as bare soil areas were more prone to flooding. Moreover, the majority of the flooded areas were observed to be in agricultural areas.