A critical assessment of 2038 Ankara Environmental Plan: Ghost urbanization
2038 Ankara Çevre düzeni Planı'nın eleştirel okuması: Hayalet kentleşme
  1. Tez No: 915309
  2. Yazar: ELİF NUR BEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez 2038 Ankara Çevre Düzeni Planı çerçevesinde Ankara'nın mekânsallaşma süreçlerine ilişkin tahliller yaparak; modern kentin üretim biçimlerini anlamayı ve kapitalist mülkiyet ilişkileri ile metalaşma süreçleri arasındaki çok boyutlu yapıyı soyut mekan kavramı ile açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda belediyeci idari erkin kent üzerinden rant elde etme amaçlı uyguladığı neoliberal siyaset ve kentin üretim biçimine yansıyan hayalet şehirler kavramı, önerilen“hayalet kentleşme”süreciyle ilişkilendirilerek değerlendirilmektedir. Metropolisarchitecture (Hilberseimer, 1920'ler; 2012) kitabında Metropoller üzerinden tanımlanan hücresel üretim biçimi, 2038 Ankara Çevre Düzeni Planı'nın incelenmesi sürecinde tartışılarak, metodolojik bir kent okuma aracı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the spatialization processes of Ankara within the framework of the 2038 Ankara Environmental Plan, in order to understand the modes of production of the modern city and explain the multidimensional structure between capitalist property relations and commodification processes through the concept of abstract space. In this context, the neoliberal policies applied by municipal administrative authorities to extract rent from the land and the concept of ghost cities reflected in the production processes of the city, are examined in relation to the proposed definition of“ghost urbanization”. The cellular mode of production, defined through Metropolises in Metropolisarchitecture (Hilberseimer, 1920s; 2012), is discussed during the examination of the 2038 Ankara Environmental Plan and utilized as a methodological tool for urban reading.