Sustainability-driven conservation of historic rural landscapes under the threat of transformation: principles for Nusratlı Village in Edremit Gulf
Dönüşüm tehlikesi altındaki tarihi kırsal peyzajların sürdürülebilirlik odaklı korunması: Edremit Körfezi Nusratlı Köyü için prensipler
- Tez No: 915320
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Kırsal peyzajlar, insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla zaman içinde doğayla kurdukları uyumlu etkileşimler ve ilişkilerin birikimli bir sonucu olarak ortaya çıkar; çevresel, kültürel, sosyal ve ekonomik bileşenlerden oluşur. Söz konusu bileşenlerden oluşan kırsal peyzajlar, kendini devam ettirme yetkinliğine sahiptir, ancak sanayi devrimi ile insan eylemlerinin doğa üzerinde artan baskısı, değişen yaşam koşulları ve artan insan ihtiyaçları kırsal peyzajların kendini devam ettirme yetkinliğini etkilemekte ve geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Edremit Körfezi' nin kuzey kıyısında yer alan ve 16. yy' dan günümüze ulaşan Nusratlı Köyü, zeytin yetiştiriciliği ve yörük kültürünün etkisiyle şekillenmiş Yalı Kolu kırsal peyzaj ağının önemli bir parçasıdır. İçinde bulunduğu bölgenin sanayi, turizm, ulaşım ve altyapı projelerinin etkileriyle geçirdiği dönüşüm, Nusratlı Köyü tarihi kırsal peyzajı için tehdit oluşturmaktadır. Hızla gelişen ve büyük etkileri olan bu dönüşüm karşısında kırsal peyzajın sahip olduğu değerlerin sürdürülebilmesi için stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikle kırsal peyzaj ve sürdürülebilirlik kavramlarına yönelik teorik bir alt yapı oluşturulmuştur. Daha sonra, bölgesel ve çevresel ölçekte yaşanan dönüşümleri analiz etmek için üç farklı aşamadan oluşan araştırma ve değerlendirmeler yapılmıştır. İlk iki aşamada Kuzey Edremit körfezi ve Yalı Kolu kırsal peyzaj ağı ele alınmıştır. Daha sonra elde edilen veriler ışığında Nusratlı köyü kırsal peyzajı için tehdit oluşturan faktörlere karşı sürdürülebilirlik odaklı koruma prensipleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural landscapes emerge as a cumulative result of the harmonic interactions and relationships that humans establish with nature over time in order to meet their needs in line with their values, beliefs and competence; It consists of environmental, cultural, social and economic components. Rural landscapes composed of these components possess the capability of self-sustainability; however, the increasing pressure of human activities on nature, changing living conditions, and growing human needs following the Industrial Revolution have impacted this self-sustaining capability and caused irreversible damage. Nusratlı Village, located on the northern coast of the Edremit Gulf and dating back to the 16th century, is an essential part of the Yalı Kolu rural landscape network, shaped by olive cultivation and the Yörük culture. However, the transformation brought about by industrial, tourism, transportation, and infrastructure projects in the surrounding region poses a threat to the historic rural landscape of Nusratlı Village. In the face of this rapid and impactful transformation, strategies must be developed to sustain the values of the rural landscape. Within the scope of this study, a theoretical framework was first established regarding the concepts of rural landscape and sustainability. Subsequently, research and evaluations were conducted in three stages to analyze the transformations occurring on a regional and environmental scale. In the first two stages, the northern Coast of Edremit Gulf and the Yalı Kolu rural landscape network were examined. Finally, based on the data obtained, sustainability-driven conservation principles were developed to address the factors threatening the Nusratlı Village rural landscape.