Adapting to abandonment: Sustainability of depopulated historic rural landscapes, the case of Nallıdere
Terkedilmişliğe adapte olmak: Nüfusunu kaybetmiş tarihi kırsal peyzajların sürdürülebilirliği, Nallıdere örneği
  1. Tez No: 774934
  2. Yazar: BERNA ATAMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, DR. EMİNE ÇİĞDEM ASRAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Tarihi kırsal peyzajlar, insan ve doğa arasındaki karşılıklı etkileşim tarafından şekillenen, kültürel, doğal, sosyal, ekonomik ve bu etkileşimin sonucu olan yapılı çevreyi içeren olgulardır. Oluşumları ve dönüşümleri üç faktöre bağlıdır; peyzajı bellek ve bilgi vektörü olarak“tarihi”yapan zaman,“kırsal”özelliklerin bağlayıcı katılımcısı olarak insanlar,“peyzaj”ın sahnesi olarak doğa. Bu karşılıklı ilişkiler, yerel kimlik, kültürel çeşitlilik, yerel üretim, topluluk bütünlüğü ve gelenekler gibi kavramlarla ilişkili somut ve soyut özellikleri ve değerleri yaratır ve tarihi kırsal peyzajları önemli bir miras alanı haline getirir. Bununla birlikte, tarihi kırsal peyzajlar, kimliklerini ve farklılıklarını kaybetmeye iten zorluklar ve itici güçler ile karşı karşıyadır. İnsan ve doğa arasındaki çift taraflı ilişki, en başta peyzajı şekillendiren faktör olmasına rağmen, bu bağın varlığını tehdit eden güçlerle karşı karşıya kalmaktadır. Kırsal mirasın korunması, koruma alanında son zamanlarda revaçta olan bir konu olmasına rağmen, tarihi kırsal peyzajlar hala terk edilmekte ve sahipsiz kalmaktadır. Bu nüfus kaybı süreci, dünyanın her yerinde kırsal alanlarda görülmekte ve terk edilme, onların doğal yaşam döngüsünün kaçınılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bu bağlamda, tarihi kırsal peyzajın korunması önemli bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla bu tez, terk edilmiş veya terk edilme eşiğinde olan peyzajların korunmasına yönelik bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Nallıhan, Nallıdere köyü, bahsedilen itici güçler altında yapılı çevresinde çok az, ancak sosyal yapısında ve doğal ortamında güçlü değişiklikler olan örnek bir tarihi kırsal peyzaj olarak seçilmiştir. Çalışma, kavramsal ve metodolojik çerçeve üzerine literatür araştırması ile fiziksel ve sosyal özelliklere odaklanan saha araştırmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Historic rural landscapes are the phenomenon shaped the reciprocal interaction between human and nature, containing cultural, natural, social, economic as well as built environment which are the result of this interaction. Their formation and transformation depend on three factors; time that makes landscape 'historic' as memory and knowledge vector, people as connective contributor of the traits of 'rural', nature as stage of the 'landscape'. These interrelations create local tangible and intangible characteristics and values related to concepts like local identity, cultural diversity, local production, community integrity and traditions making historic rural landscapes important heritage places. However, historic rural landscapes are facing challenges and forces of changing world that drives them to lose their senses of place, identities and distinctiveness. They encounter forces that threatens the interrelations between people and place, human and nature, which were the bonds between them had been the constituents in the first place. Although the interest towards rural heritage conservation is a trending topic recently in conservation field, historic rural landscapes are being abandoned and derelict. This depopulation process is seen in rural areas all over the world and abandonment became an inevitable part of natural life cycle of them. Conserving historic rural landscape within this context became an important and challenging issue. Therefore, this thesis aims to develop an understanding towards conservation of landscapes that are abandoned or at the verge of abandonement. Nallıhan, Nallıdere village is chosen as the case as historic rural landscape which had minor changes in built environment but major changes in its social structure and natural environment under variable driving forces. The research covers literature research on conceptual and methodological framework and field survey focusing physical and social characteristics.