İvermectin'in herpes simpleks virüsü-i'e (HSV-1) karşi antiviral aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of antiviral activity of ivermectin against herpes simplex virus1 (HSV-1)
  1. Tez No: 915350
  2. Yazar: RECEP AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nematodlara karşı uygulanan geniş spektrumlu bir antiparaziter ajan olan ivermektinin (IVM) son yıllarda çeşitli virüslere karşı in vitro antiviral aktiviteye sahip olduğu görülmektedir IVM hayvanlardaki kullanımının yanı sıra insan virüslerine karşı da etkili bir ilaç olarak öne çıkmaktadır Literatürde HIV, Batı Nil virüsü, dang humması virüsü, zika virüs, tickborne encephalitis virüs, bovine viral diarrhea virüsü, şap virüsü, newcastle hastalığı virüsü, bovine respiratorik sinsitial virüs, bovine parainfluenza virus tip 3, bovine coronavirus gibi RNA virüslerine ve yalancı kuduz virüsü, bovine herpesvirus tip 1 ve Capripoxvirus gibi DNA virüslerine karşı etkileri test edilmiştir Özellikle 2019 yılı itibariyle hayatımıza giren koronavirüs pandemisi sürecinde de ivermektinin tedavi edici etkisi araştırılmış ve bir çok ülkede kullanımı gerçekleştirilmiştir. Viral ilaç keşfi çalışmaları uzun süreç almaktadır Var olan ilaçların ilaç yeniden konumlanldırma çalışmaları ile inhibisyon etkisinin araştırılmasına yönelik çalışmalar gün geçtikçe artmakta ve literatüre kazandırılan bu yeni bilgiler ışığında ilaç geliştirme sürecindeki toksisite testleri gibi birçok basamak atlanıp ileriki çalışmalar yapılabilmektedir Bu tez çalışmasında İvermektinin HSV1e karşı antiviral ilaç olarak kullanım potansiyelinin araştırılmış ve kullanılabilirliği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Ivermectin (IVM), a broad-spectrum antiparasitic agent applied against nematodes, has been observed to have in vitro antiviral activity against various viruses in recent years. In addition to its use in animals, IVM stands out as an effective drug against human viruses. In the literature, its effects have been tested against RNA viruses such as HIV, West Nile virus, dengue fever virus, zika virus, tickborne encephalitis virus, bovine viral diarrhea virus, foot-and-mouth virus, newcastle disease virus, bovine respiratory syncytial virus, bovine parainfluenza virus type 3, bovine coronavirus and DNA viruses such as pseudorabies virus, bovine herpesvirus type 1 and Capripoxvirus. Especially during the coronavirus pandemic that entered our lives as of 2019, the therapeutic effect of ivermectin has been investigated and its use has been carried out in many countries. Viral drug discovery studies take a long time. Studies on the inhibition effect of existing drugs and drug repositioning studies are increasing day by day, and in the light of this new information added to the literature, many steps such as toxicity tests in the drug development process can be skipped and further studies can be conducted. In this thesis, the potential of Ivermectin as an antiviral drug against HSV-1 was investigated and its usability was demonstrated.