Immunological evaluation of Pentostam and Ivermectin used in the treatment of Cutaneous Leishmaniasis in Kirkuk, Iraq
Irak, Kerkük'te Kutanöz Leismaniasis tedavisinde kulanılan Pentostam ve Ivermektin'in immünolojik açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 802545
  2. Yazar: GOL YAR ABBAS RASOOL DAGHESTANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAHAD ABBAS AL-ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'ta son yıllarda yayılmaya başlayan parazite hastalıklarından biri olan Kutanöz Leishmaniasis (KL) hakkında bilgi elde etmektir. Çalışma alanındaki hastanelerde parazit prevalansını araştırmak ve tespit edilen vakalar hakkında bilgi edinmek ve halihazırda kullanılan ilaçları (Pentostam ve İvermectin) birbirleriyle karşılaştırmak ve hangisinin daha etkili olduğunu belirlemektir. Mevcut çalışma, Kerkük şehrı ve Hawija, Daqug, Debs, Riyad, Taza ve Altun Kobri gibi bağlı ilçelerdeki devlet hastanelerine başvuran KL hastalarını içermektedir. Epidemiologik olarak alınan bilgiler 01/03/2022 - 15/08/2022 tarihleri arasındadır. Mevcut çalışmada en yüksek enfeksiyon oranının Hawija bölgesinde olduğunu tespit edildi. Cinsiyet açısından karşılaştırma yaptığımızda ise CL hastalığının erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi. . Çalışma ayrıca bir yıldan az ile 70 yaş arasında değişen yaş gruplarını da içermekte olup enfeksiyona karşı en savunmasız yaş grubu 1-10 yaş grubudur.Yapılan Çalışmalar da İmmünoglobulin seviyeleri açısından iki ilaç arasında önemli farklılıklar vardı. İvermectin grubu, immünglobulin seviyeleri (IgG ve IgM ) Pentostam'a göre daha fazla ölçüde artırdı. Ancak IgE seviyeleriPentostam grubun da daha yüksekti. Sonuçlar farklı ilaçlarla tedavi yöntemlerinde de KL tedavisinde İvermectin ilacının daha fazla etkinliğinin olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain information about the parasitic disease Cutaneous Leishmaniasis (CL), which has started to spread recently, in Iraq. To investigate the prevalence of parasites in the hospitals in the study area and to obtain information about the detected cases and to compare the currently used drugs (Pentostam and Ivermectin) with each other and to determine which one is more effective. The current study included patients infected with CL who attended a number of government hospitals in Kirkuk governorate and its affiliated districts, which include Hawija, Daquq, Debs, Riyadh, Taza and Altun Kobri for the period between 01/03/2022 to 15/08/2022. The current study showed that the highest rate of infection was in Hawija district. The rate was higher in males than in females. The study also included age groups ranging from less than one year to 70 years, and the most vulnerable age group to infection was the age group (1-10) years. There was a significant difference between the two treatments regarding the levels of immunoglobulins. The ivermectin group significantly inhanced the levels of the immune globulines (IgG, IgM) more than Pentostam but the IgE levels was higher in Pentostam group. The results suggest that treating of CL with different drugs, showed that the efficacy of ivermectin was higher than Pentostam in treatment of CL.