Sanatla bütünleştirilmiş sosyal bilgiler öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin akademik başarı, tutum ve eleştirel düşünmelerine etkisi
The effect of art-integrated social studies instruction on gifted students' academic achievement, attitudes and critical thinking
- Tez No: 915382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT GÜREL KAHVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Özel yetenekli öğrenciler genellikle öğretim süreçlerinde daha fazla zorluk ve ileri düzeyde öğrenme fırsatlarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle onların karakteristik özelliklerine uygun, çeşitli konuları, disiplinleri veya bilgi alanlarını bir araya getirerek öğrenciler için daha bütünsel ve bağlantılı bir öğrenme deneyimi yaratmayı amaçlayan bir eğitim yaklaşımı önemli bir rol oynamaktadır. Bu eğitim ihtiyacının çözümüne yönelik araştırmada sanatın Sosyal Bilgiler öğretimi ile bütünleştirilmesi ile özel yetenekli öğrencilerin öğrendikleri konuları daha derin ve anlamlı bir şekilde kavramaları, çeşitli konuları, disiplinleri veya bilgi alanlarını bir araya getirerek daha bütünsel ve bağlantılı bir öğrenme deneyimi edinmeleri amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinde sanatı Sosyal Bilgiler öğretimi ile bütünleştiren modüller geliştirilmiş, 'kontrol gruplu ön test-son test' deneysel desenden yararlanılarak 2023-2024 yılında İstanbul ilindeki Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi'nde BYF- 1 Programı'na devam eden 5. sınıf düzeyinde 20 özel yetenekli öğrenciye on hafta süresince uygulanarak akademik başarı, tutum ve eleştirel düşünmeye yönelik etkililiği sınanmıştır. Deney grubunda Sosyal Bilgiler dersi araştırmacı tarafından Bütünleşik Öğretim Programı Modeli temele alınarak geliştirilen sanatla bütünleşik Sosyal Bilgiler dersi modülleri ile işlenirken, kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretmenleri ve programları ile olağan öğretimlerine devam etmişlerdir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler dersi Akademik Başarı Testi, Sanatla Bütünleşik Sosyal Bilgiler dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Sanatla Bütünleşik Sosyal Bilgiler Öğretimi Sürecinde Eleştirel Düşünmeyi Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarı, Eleştirel Düşünme Ölçekleri, Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ön test son test olarak kullanılarak elde edilmiştir. Test ve ölçeklerden elde edilen verilerin istatiksel analizinde Nonparametrik testlerden biri olan Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları sanatla bütünleştirilmiş Sosyal Bilgiler öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin akademik başarılarını, Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarını ve eleştirel düşünme becerilerini güçlü, pozitif yönde ve anlamlı etkilediğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılarak öğretime ilişkin ve gelecekte yapılabilecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gifted students often require a more challenging and advanced curriculum within their educational programs. Consequently, an educational approach that fosters a more holistic and interconnected learning experience for these students is essential. This approach should integrate various subjects, disciplines, or fields of knowledge that are tailored to these students' unique characteristics. This paper aims to address this educational need by providing gifted students with a deeper and more meaningful understanding of their coursework, and it seeks to cultivate a more holistic and interconnected learning experience by integrating art with the social studies program. To achieve this objective, modules were developed to integrate art with the social studies program for gifted students. The effectiveness of these modules was evaluated using a pre-test-post-test with control group design. The evaluation focused on academic achievement, attitude, and critical thinking skills of twenty gifted fifth-grade students enrolled in the BYF-1 Program at the Beşiktaş Science and Art Center in Istanbul during the 2023-2024 academic year, and the program lasted ten weeks. The experimental group received the social studies curriculum through art-integrated social studies course modules developed by the researcher based on the Integrated Education Program Model. In contrast, the control group continued their regular education with their existing teachers and curriculum. The research data was obtained through pre-tests and post-tests. All instruments, including the Social Studies Lesson Academic Achievement Test, Attitude Scale Towards Art-Integrated Social Studies Lesson, Rubric for Evaluating Critical Thinking in the Art-Integrated Social Studies Teaching Process, Critical Thinking Scales, and Attitude Scale Towards the Social Studies Lesson, were developed by the researcher. Nonparametric tests, including the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed Rank Test, were employed to statistically analyze the data collected from the tests and scales. The research findings revealed that the art-integrated social studies program has a significant and positive impact on the academic achievement, attitude towards social studies, and critical thinking skills of gifted students. The results are discussed, and recommendations for teaching practices and future research are provided.